یک پزشک در ارتباط با مرگ زنان پس از جراحی عقیم‌سازی در هند بازداشت شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ۹۰ زن در بیمارستان تحت مراقبت پزشکان هستند، که وضع بسیاری از آنان وخیم گزارش شده است.

یک پزشک در ارتباط با مرگ ۱۵ زن در دو درمانگاه‌ موقت دولتی در ایالت چاتیسگار هند بازداشت شده است.

دکتر آر کی گوپتا و معاون وی در روزهای شنبه و دوشنبه بر روی ۱۳۰ زن در دو درمانگاه موقت جراحی توبکتومی (بستن لوله‌های رحم) انجام دادند.

پس از این جراحیها، ۱۴ زن در درمانگاه موقت واقع در منطقه بیلاسپور و یک زن در درمانگاه دیگر این ایالت جان باختند. در همین حال ۹۰ زن دیگر در بیمارستان تحت مراقبت پزشکان هستند، که وضع بسیاری از آنان وخیم گزارش شده است.

در رابطه با این حادثه در ایالت اعتراضاتی صورت گرفته و دولت دستور تحقیق علت مرگ زنان را صادر کرده است.

علت مرگ زنان هنوز مشخض نیست.

دکتر گوپتا که پیشتر به خاطر انجام تعداد زیاد جراحی توبکتومی توسط حکومت ایالتی مورد قدردانی قرار گرفته بود پس از مرگ تعدادی از زنان در درمانگاه بیلاسپور در روز شنبه از کار منفصل شد. او چهارشنبه شب (۱۲ نوامبر/۲۱ آبان) دستگیر شد و قرار است بزودی در دادگاه حاضر شود.

بر اساس گزارشها وی گفته است تحت فشار قرار داشته تا این جراحی‌ها را انجام دهد.

او به رسانه های محلی گفته است: "تقصیر من نبود. مقامات به من فشار وارد کردند تا برنامه‌هایشان اجرا شود. جراحی خوب اجرا شد اما مشکل ناشی از داروهایی است که به زنان داده شد."

گزارشها حاکی است که او ظرف ۵ ساعت ۸۳ زن را جراحی کرده است در حالی که مقررات دولتی انجام ۳۵ جراحی از این نوع را در یک روز توسط یک متخصص جراحی اجازه می‌دهد.

خبرنگاران می‌گویند زمانی که زنان به بیمارستان انتقال یافتند به طور مداوم استفراغ می‌کردند و فشار خونشان به طور چشمگیری کاهش یافته بود

مقامات بهداشتی ایالت چاتیسگار هرگونه مسئولیت در این حادثه را رد کرده اند، اما برخی حدس می‌زنند که پزشکان برای انجام شمار زیادی جراحی عقیم‌سازی در زمان خیلی‌کم تحت فشار مقامات قرار داشته‌اند.

آمار آگاروال، وزیر بهداشت ایالت چاتیسگار به بخش هندی بی‌بی‌سی گفته است که دولت استفاده شش دارو را در این گونه جراحی بر اساس نتایج تحقیقات ممنوع کرده است.

در بعضی ایالت‌ها، درمانگاه‌های موقت عقیم‌سازی برای انجام تعداد زیادی توبکتومی یا وازکتومی (عقیم کردن مردان) راه‌اندازی شده و کارمندان بهداشتی برای کسب رضایت افراد جهت انجام جراحی عقیم سازی مشوق‌های مالی دریافت می‌کنند.

بیشتر افرادی که عقیم ساحته می‌شوند زنان و غالبا فقیر هستند، که برایشان پول داده می‌ود.

مطالب مرتبط