دولت عراق و مقامات کردستان این کشور بر سر بودجه نفت بطور موقت توافق کردند

حق نشر عکس

بعد از مناقشه‌ای طولانی دولت عراق و منطقه خودمختار کردستان این کشور بر سر بودجه و فروش نفت به یک توافق موقتی رسیده‌اند.

براساس این موافقت‌نامه که روز پنجشنبه ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان) در شهر اربیل امضا شد، دولت عراق ۵۰۰ میلیون دلار در اختیار اقلیم کردستان عراق قرار می‌دهد و در ازای آن کردها روزانه ۱۵۰ هزار بشکه نفت به دولت مرکزی می‌دهند.

اختلاف زمانی آغاز شد که مقامات در بغداد بودجه اقلیم کردستان عراق را کاهش دادند و کردها تصمیم گرفتند خود نفت مناطق تحت کنترلشان را از طریق ترکیه صادر کنند. به گفته هوشیار زیباری وزیر دارایی عراق بودجه منطقه کردستان در سال ۲۰۱۳ دوازده میلیارد دلار بود.

سخنگوی اقلیم کردستان عراق به خبرگزاری رویترز گفته است که هیاتی از کردها به زودی برای دیدار با مقامات ارشد عراقی به بغداد خواهد رفت تا برای حصول توافقی جامع‌تر تلاش شود.

ذخائر نفتی کردستان عراق حدود ۴۵ میلیارد بشکه تخمین زده شده است.

رابطه با اقلیم کردستان منفعت اقتصادی فراوانی برای ترکیه دارد. نفت کردستان از طریق خط لوله به ترکیه و از آنجا به بازارهای جهانی صادر می‌شود. صدها شرکت و ده هزار شهروند ترک در کردستان عراق فعال هستند.

هوشیار زیباری از سیاستمداران با سابقه کرد عراق به آسوشیتدپرس گفت: "هر دو طرف امتیازهایی داده اند. اما پیشرفتی بزرگ است. برای رساندن کردن دو طرف به نقطه خردمندی خیلی سخت روی این توافق کار کرده ایم."

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفت که این توافق قدم نخست ولی دلگرم کننده ای در جهت رسیدگی به مسائل دشواری است که باعث تنش میان اربیل و بغداد شده.

او به خبرنگاران گفت: "این اولین گام از گام های زیادی خواهد بود که برای رسیدن به یک توافق جامع لازم است. ایالات متحده همچنان نقش یک مانجیگر بی طرف و تسهیل کننده در حدی که رهبران عراق و دولت خودمختار کردستان بخواهند را ایفا خواهد کرد."

مطالب مرتبط