اوباما از آزار اقلیت‌های دینی و ادامه محدودیت سیاسی در برمه انتقاد کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption اوباما قوانین انتخاباتی برمه و محرومیت آنگ سان سوچی را "غیرقابل درک" توصیف کرد

رئیس جمهوری آمریکا از آزار اقلیت‌های دینی و کندی روند اصلاحات سیاسی در برمه انتقاد کرده است.

باراک اوباما که به برمه سفر کرده است، در سخنانی در روز جمعه، ٢٣ آبان (١٤ نوامبر)، به صراحت از لزوم گسترش دامنه اصلاحات سیاسی و اجتماعی در این کشور سخن گفت و به خصوص مساله حساس رفتار با اقلیت های دینی و همچنین ممنوعیت نامزدی آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان در انتخابات ریاست جمهوری را هدف انتقاد قرار داد.

آنگ سان سوچی که حدود بیست سال را در حبس خانگی به سر برده بود، چهار سال پیش و همزمان با آغاز روند اصلاحات سیاسی در این کشور، سرانجام آزادی خود را بازیافت و در حال حاضر نماینده پارلمان برمه است. با اینهمه، به او اجازه داده نشده است تا در انتخابات ریاست جمهوری که سال آینده برگزار خواهد شد شرکت کند.

قوانین برمه افرادی را که دارای نسبت با شهروندان خارجی هستند از تصدی سمت ریاست جمهوری محروم می‌کند. همسر فقید آنگ سان سوچی تابعیت خارجی داشت و دو پسر او نیز، که در خارج از برمه زندگی می‌کنند، دارای شهروندی خارجی هستند.

آقای اوباما که در یک نشست خبری مشترک با آنگ سان سوچی شرکت داشت، گفت: "برای من قابل درک نیست که فردی را به خاطر وضعیت فرزندش از شرکت در انتخابات محروم کنند، واقعیت این است که منطق چنین مقرراتی را نمی‌توانم درک کنم."

حق نشر عکس AP
Image caption رئیسان جمهوری برمه و آمریکا - اوباما داوری درباره روند اصلاحات برمه را به سال آینده موکول کرده است

این نشست خبری در مقابل خانه‌ای برگزار شد که رهبر مخالفان برمه دوران حبس خانگی خود را در آن سپری کرد. آقای اوباما برای شرکت در یک اجلاس منطقه‌ای به برمه سفر کرده و در حاشیه این اجلاس، با خانم سوچی دیدار کرد.

برمه در سال ١٩٤٨ استقلال خود از بریتانیا را به دست آورد اما از سال ١٩٦٢ به بعد، نظامیان در آن کشور قدرت را در دست داشتند و برمه را به کشوری تبدیل کردند که به خاطر نقض آزادی‌های سیاسی و حقوق بشر، همواره در معرض انتقاد شدید و حتی تحریم خارجی قرار داشت.

در سال ٢٠٠٨، نظامیان حاکم بر برمه آغاز یک رشته اصلاحات در این کشور را اعلام کردند و روند اصلاحات از سال ٢٠١٠ به جریان افتاد که از جمله شامل سپردن قدرت به دست دولت غیرنظامی، آزادی زندانیان سیاسی و روند تدریجی رعایت آزادی‌ها مدنی و سیاسی بوده است. این اصلاحات با استقبال جامعه جهانی مواجه گردیده و با لغو تحریم‌ها و گسترش ارتباط اقتصادی، روند بهبود شرایط اقتصادی این کشور را به جریان انداخته است.

حق نشر عکس EPA
Image caption وضعیت مسلمانان رهینگیا انتقاد و نگرانی جامعه جهانی را برانگیخته است

آقای اوباما گفت که "نباید انکار کرد که برمه امروز همان برمه پنج سال پیش نیست، اما این روند هنوز تکمیل نشده و باید ادامه داشته باشد." پیشتر او در ملاقات با تین شین، رئیس جمهوری برمه، گفته بود که داوری در مورد موفقیت در روند استقرار دموکراسی در این کشور را به "ملاحظه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده واگذار می‌کند."

موضوع نگران کننده دیگر در مورد برمه، شرایط اقلیت‌های دینی به خصوص اقلیت مسلمانان روهینگیا ساکن ایالت رخاین است. این افراد دارای تابعیت برمه نیستند و برخی از مردم برمه آنان را شهروندان بنگلادش دانسته و خواستار اخراج آنها هستند. در مواردی، این اقلیت هدف اقدامات خشونت‌آمیز بودائیان تندرو قرار گرفته‌‌اند در حالیکه دولت برمه متهم است اقدام موثری در حمایت و رفع مشکل آنان به عمل نیاورده است. این شرایط گاه باعث شده است که نه تنها دولت برمه، بلکه حتی رهبران مخالف دولت نیز به نادیده گرفتن تبعیض علیه این قوم متهم شوند.

آقای اوباما خواستار آن شد که دولت به وظیفه قانونی خود در حمایت از همه شهروندان و ساکنان برمه عمل کند.

مطالب مرتبط