پوتین: تحریم روسیه به غرب هم آسیب می‌زند

حق نشر عکس EPA
Image caption شرکت پوتین در اجلاس گروه ٢٠ با تنش در روابط با غرب همراه است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با محکوم کردن تحریم‌های غرب علیه سیاست این کشور در اوکراین، خسارات اقتصادی آن به روسیه را تایید کرده اما گفته است که این تحریم‌ها به غرب هم آسیب رسانده است.

آقای پوتین در آستانه سفر به استرالیا برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو گروه ٢٠، گفت که این تحریم ها خلاف اصول همکاری کشورهای این گروه است و با تعهدات کشورهای تحریم‌کننده در چارچوب سازمان تجارت جهانی و قوانین بین‌الملل نیز مغایرت دارد.

وی تایید کرد که تحریم‌های غرب علیه سیاست روسیه در اوکراین به اقتصاد کشورش خسارت رسانده اما افزود که آمریکا و سایر کشورهای غربی نیز از آثار منفی اقدامات خود مصون نمانده‌اند. به گفته رئیس جمهوری روسیه، آمریکا بازار بزرگ روسیه و امکانان سرمایه گذاری سودده در این کشور را از دست داده و در صورت ادامه تحریم‌ها، شغل سیصد هزار کارگر آلمانی نیز به مخاطره خواهد افتاد.

وضع تحریم‌های اقتصادی همراه با روند نزولی بهای نفت خام در بازارهای جهانی، اقتصاد روسیه را که تا حدودی به صادرات نفت وابسته است تحت فشار قرار داده و نرخ برابری روبل - پول ملی آن کشور - طی سه ماه گذشته حدود بیست و پنج درصد تنزل کرده است.

رئیس جمهوری روسیه در عین حال گفته است که در صورت وخامت شرایط اقتصادی، دولت تمهیداتی را برای مقابله با آثار تحریم پیش بینی کرده است. از جمله این تمهیدات امکان برداشت پول از صندوق رفاه ملی است. این صندوق شامل بخشی از ذخایر دولتی روسیه برای سرمایه‌گذاری است که به منظور مقابله با اختلالات مالی ناشی از نوسان در بهای نفت صادراتی ایجاد شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption پوتین و ابوت - نخست وزیر استرالیا گفته است پوتین در رویای احیای شوروی است

آقای پوتین در عین حال تاکید کرد که اگر این منابع به کار گرفته شود، دقت به عمل خواهد آمد که در طرح‌هایی در داخل روسیه سرمایه‌گذاری شود که بازده اقتصادی مناسب دارد و باعث هدر رفتن این منابع نمی‌شود. وی در عین حال استفاده فوری از این منابع به منظور مقابله با رکود کنونی را رد کرد و گفت شرایط فعلی بهره‌برداری از این صندوق را ایجاب نمی‌کند.

قرار است سران کشورهای عضو گروه ٢٠ - شامل کشورهای ثروتمند غربی، روسیه، چین و چند کشور در حال توسعه جهان - اجلاس سالانه خود را در بریزبین، استرالیا، برگزار کنند و انتظار می‌رود مباحث اقتصادی آن تحت تاثیر اختلاف بین روسیه و کشورهای غربی قرار گیرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption کشورهای غربی روسیه را به حمایت و همکاری با جدایی‌طلبان اوکراینی متهم می‌کنند

در همانحال، اعزام کشتی‌های نیروی دریایی روسیه به نزدیک مرزهای آبی استرالیا باعث اعتراض این کشور شده است. نیروی دریایی استرالیا نیز سه ناو خود را به این محل اعزام کرده تا کشتی های روسی را زیر نظر داشته باشند. تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا آقای پوتین را متهم کرده است که در رویای احیای امپراتوری شوروی است.

مقامات روسی حضور ناوهای آن کشور در منطقه را عادی و کم اهمیت دانسته‌اند اما برخی ناظران معتقدند که ولادیمیر پوتین، که با مشکلات داخلی مواجه است، با اقداماتی از این دست می‌کوشد از طریق ایجاد تنش، افکار عمومی مردم روسیه را قانع کند که با خطر خارجی مواجه هستند و مواضع سختگیرانه او و خسارات اقتصادی ناشی از آن برای حفظ عزت و موقعیت جهانی کشورشان ضرورت دارد و به همین جهت، در نظر دارد با روحیه‌ای تهاجمی در اجلاس بریزبین شرکت کند.

روز جمعه، خبرگزاری روسی اینترفاکس گزارش کرد که ولادیمیر پوتین از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خواسته است در حاشیه اجلاس بریزبین در نشستی دوجانبه با او ملاقات کند.در روزهای اخیر، آلمان و سایر کشورهای غربی روسیه را متهم کرده‌اند که به اعزام واحدهای نظامی به داخل خاک اوکراین مبادرت ورزیده هر چند روسیه این اتهام را رد کرده است.

مطالب مرتبط