اجلاس گروه ۲۰ در شهر بریزبن استرالیا

حق نشر عکس Reuters

رهبران کشورهای ثروتمند جهان، اجلاس گروه ۲۰ را در شهر بریزبن در استرالیا آغاز کرده‌اند.

گفت‌وگوهای این اجلاس دو روزه که سران آمریکا، چین، روسیه و تعدادی دیگر از کشورهای جهان در آن شرکت دارند، بر موضوع رشد اقتصادی جهان متمرکز خواهد بود.

بان کی-مون، دبیر کل سازمان ملل، شرکت کنندگان این نشست را به تلاش بیشتر برای مقابله با ابولا، تغییرات آب و هوا و مناقشه اوکراین ترغیب کرد.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا تلاش کرده است به متحدان خود در منطقه آسیا - اقیانوس آرام اطمینان دهد که این منطقه همچنان برای آمریکا اهمیت دارد.

انتظار می‌رود ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه به دلیل نگرانی رهبران غربی از اقدامات روزافزون نظامی این کشور با برخورد خصمانه این رهبران مواجه شود.

هرمن ون رامپوو، رییس شورای اروپا گفته است که روسیه باید انتقال سلاح و نیرو را به اوکراین متوقف کند و نیروهایی را که هم اکنون در این کشور مستقر هستند، بیرون بیاورد.

آقای پوتین در آستانه اجلاس گروه ۲۰ گفت تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه، به این کشور ضربه‌ای نخواهد زد اما به ضرر اقتصاد جهان خواهد بود.

پیش از آغاز اجلاس گروه ۲۰، باراک اوباما گفت آمریکا معتقد است که امنیت منطقه آسیا- اقیانوس آرام باید بر پایه قوانین بین‌المللی و حل مسالمت آمیز مناقشات تامین شود. وی افزود که کشورهای بزرگ نباید به کشورهای کوچک زور بگویند.

آقای اوباما نسبت به مخاطرات ناشی از مناقشات ارضی در دریای جنوب چین و نیز برنامه هسته ای کره شمالی در منطقه هشدار داد.