پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

معترضان استرالیایی سر در شن شدند

بیش از ۴۰۰ نفر در ساحل بوندای استرالیا در اعتراض به خط مشی‌های دولت آن کشور در قبال تغییرات اقلیمی، سرهایشان را در شن فرو بردند.

معترضان می‌گویند که همزمان با میزبانی نشست گروه ۲۰ می‌خواستند به رهبران جهان نشان دهند که دیدگاه دولت کنونی آن کشور درباره تغییرات اقلیمی، با نظر بسیاری از مردم استرالیا در تضاد است.

ادن تهان، سازمان‌دهنده این حرکت اعتراضی، گفت: ما فکر کردیم این حرکت، در عین حال که طنزآمیز است، این پیام قوی را هم دارد که از نظر ما، در حالی که همه جهان در حال اقدام درباره تغییرات اقلیمی است، دولت استرالیا تنها سر خود را در شن فرو برده است.

گفته می‌شود که شترمرغ‌ها در مواقع خطر، سرهایشان را در شن فرو می‌برند و به اشتباه تصور می‌کنند که در امان خواهند ماند. با آن که پرنده‌شناسان گفته‌اند که این پرنده آفریقایی، چنین رفتاری ندارد، اصطلاح "فروبردن سر در شن" به عنوان یک ضرب‌المثل در مورد افرادی به کار می‌رود که در قبال خطرها و هشدارها واکنش مناسبی نشان نمی‌دهند.

این حرکت اعتراضی روز پنجشنبه، ۱۳ نوامبر، انجام شد و شرکت‌کنندگان در آن، چاله‌هایی را در ساحل کندند و سرهایشان را در آنها فرو بردند تا به رهبران جهان نشان دهند که بر سر تغییرات اقلیمی، با تونی ابوت، نخست‌وزیر استرالیا، اختلاف نظر دارند.

آقای ابوت در حال ۲۰۰۹ میلادی نتیجه مطالعاتی را که درباره تغییرات اقلیمی انجام شده‌اند، رد کرد و گفت که ذغال‌سنگ "برای بشریت خوب است."

استرالیا تابستان امسال هم مالیات بر تولید گازهای گلخانه‌ای را لغو کرد که اقدامی کاملا در تضاد با دیگر کشورها در قبال تغییرات اقلیمی است.