رئیس ستاد مشترک آمریکا:‌ ورق علیه داعش برمی گردد

حق نشر عکس AP
Image caption ژنرال دمپسی از جمله برای بررسی پیشرفت در نبرد علیه این گروه به بغداد رفته

بلندپایه ترین ژنرال آمریکایی به نیروهای این کشور در عراق گفته است که ورق در حال برگشتن علیه گروه دولت اسلامی (داعش) است.

با این حال ژنرال مارتین دمپسی در بازدیدی اعلام نشده از عراق گفت که نبرد علیه داعش احتمالا سال ها زمان می برد.

یک ائتلاف بین الملی تحت رهبری آمریکا شامل ده ها کشور دست به عملیات هوایی علیه داعش زده و ارتش آمریکا بیش از هزار خدمه نظامی را برای کمک به ارتش عراق از جمله آموزش به این کشور فرستاده است.

داعش همچنان بخش های وسیعی از عراق و سوریه را کنترل می کند هرچند نیروهای عراقی در برخی از نبردهای اخیر مدعی پیروزی هایی شده اند.

ارتش عراق پیشتر گفت که داعش را از بزرگترین پالایشگاه نفت این کشور در نزدیکی شهر بیجی عقب رانده است.

مقام ها روز جمعه گفتند که ارتش بیجی را که از ماه ژوئن در کنترل پیکارجویان بود پس گرفته است.

سازمان ملل اخیرا داعش را به حکومت کردن از طریق ایجاد ارعاب در چند ناحیه سوریه که با سربریدن ها در انظار عمومی و همچنین تجاوز و شکنجه غیرنظامیان همراه است متهم کرد.

ژنرال دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا برای گفتگو با مقام های عراقی و بررسی پیشرفت در نبرد علیه این گروه به بغداد رفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز او به گروهی از تفنگداران دریایی آمریکا در سفارت این کشور در بغداد گفت که نیروهای آمریکایی "به نجات عراق از پرتگاه کمک کرده اند."

او گفت که پیکارجویان داعش نه جنگجویانی بلندقامت بلکه "مشتی آدم کوتوله هستند که با عقاید واقعا رادیکال این طرف و آن طرف می دوند."

با این حال او تاکید کرد که آمریکا به تنهایی نمی تواند داعش را شکست دهد.

او گفت که این نبرد می تواند "چندین سال" طول بکشد و با تکیه بر اعتمادسازی دولت عراق میان سنی و شیعه انجام خواهد شد.

پیشتر در هفته جاری ژنرال دمپسی در مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود که او اعزام سرباز برای کمک به نیروهای عراقی جهت بازپس گیری شهر موصل در شمال این کشور را مردود نمی داند. داعش در ماه ژوئن موصل را گرفت.

او به کمیته خدمات نیروهای مسلح گفت:‌ "من نمی گویم که این کار را توصیه می کنم اما مسلما چیزی است که آن را بررسی می کنیم."

نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۱ در پایان جنگی هشت ساله از عراق خارج شدند و فقط گروه کوچکی از مربیان نظامی آمریکا در عراق باقی ماندند. این گروه در عملیات اخیر علیه داعش به ۱۴۰۰ نفر افزایش یافت.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اخیرا مجوز اعزام ۱۵۰۰ مربی دیگر نظامی به عراق را صادر کرد.

هیو سایکس خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید که نیروهای آمریکایی و شماری از گروه های مورد حمایت ایران اکنون در یک جبهه حضور دارند.

ایران هم قبلا ادعا کرده است که با محافظت از شهر اربیل در برابر پیشروی داعش مانع از سقوط آن شده است.

مطالب مرتبط