اعلام وضعیت اضطراری در میسوری آمریکا

حق نشر عکس Getty
Image caption تاریخ اعلام تصمیم هیات منصفه در مورد اینکه آقای مامور پلیس باید محاکمه شود یا نه اعلام نشده است

فرماندار ایالت میسوری آمریکا گارد ملی را پیش از اعلام تصمیم یک هیات منصفه در ارتباط با قتل یک جوان سیاهپوست در تابستان گذشته که به چند هفته ناآرامی در شهر فرگوسن منجر شد به حال آماده باش درآورده است.

جی نیکسون در بیانیه ای نوشت که گارد ملی "از تلاش های ماموران ضابط قانون برای حفظ آرامش حمایت خواهد کرد."

هم اکنون یک هیات منصفه ویژه (گراند ژوری) درحال بررسی این مساله است که آیا دارن ویلسون افسر پلیس که در ماه اوت مایکل براون ۱۸ ساله را کشت باید متهم شود یا نه.

تاریخ اعلام تصمیم این هیات اعلام نشده است.

دادستان بخش سن لوئیس که شهر فرگوسن در آن قرار دارد گفته که انتظار دارد این هیات از اواسط تا اواخر نوامبر به تصمیمی برسد.

فرگوسن یک منطقه عمدتا سیاهپوست نشین در حومه شهر سن لوئیس است.

شاهدان عینی می گویند که مایکل براون در زمان حادثه دستانش را ظاهرا به نشانه تسلیم بالا گرفته بود که هدف اصابت گلوله قرار گرفت.

پلیس گفته که میان این جوان و افسر پلیس درگیری روی داده و بعدا تیراندازی صورت گرفته است.

مرگ او به اعتراضات خیابانی گاه خشن در ناحیه منجر شد. پلیس فرگوسن و سایر ماموران قانون به خاطر داشتن تهجیزات سنگین نظامی و گاه استفاده بی رویه از زور هنگام برخورد با معترضان مورد انتقاد قرار گرفتند.

آقای نیکسون روز دوشنبه وضعیت اضطراری اعلام و گارد ملی را به حال آماده باش در آورد.

فرماندار میسوری در بیانیه ای گفت: "به عنوان بخشی از تلاش های جاری برای آمادگی برای هرگونه وضعیت اضطراری، لازم است این نیروها پیش از اعلام تصمیم هیات منصفه درحال آماده باش قرار گیرند."

براساس این دستور همچنین اداره پلیس بخش سن لوئیس مسئول نظارت بر اعتراضات احتمالی خواهد بود و نه پلیس شهر فرگوسن.

در چند روز گذشته اعتراضات در ناحیه ادامه داشته و از جمله ده ها نفر روز دوشنبه در هوای زیر صفر در کلیتون، محل ملاقات هیات منصفه، راهپیمایی کردند.

دوربوا شاکور از سازمان دهندگان این تظاهرات گفت: "نحوه کشته شدن مایک براون طوری بود که آتشی را در وجود من روشن کرده که نمی توانم ازش بگذرم."

او به خبرگزاری رویترز گفت که هیچ همدردی ای با کسانی که از تظاهرات خسته شده اند ندارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان در فرگوسن خواهان محاکمه مامور پلیسی هستند که دو ماه قبل یک جوان سیاهپوست غیرمسلح را با شلیک گلوله از پای درآورد

مطالب مرتبط