نخست‌وزیر ژاپن برگزاری انتخابات زودهنگام را اعلام کرد

شینزو آبه حق نشر عکس Reuters
Image caption پیشبینی می شود که آقای آبه به دلیل ضعف مخالفان در انتخابات پیروز شود

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن گفته است که پارلمان این کشور را منحل می‌کند و انتخابات پارلمانی دو سال زودتر از موعد برگزار خواهد شد.

او در یک نشست خبری گفت که اواخر هفته جاری پارلمان را منحل خواهد کرد و اجرای قانون افزایش مالیات بر فروش که موجب نارضایتی عمومی شده را به تعویق خواهد انداخت.

آقای آبه دو سال پیش با یک برنامه بلند پروازانه برای احیای اقتصاد انتخاب شد، اما پس از انتخاب برای اجرای این برنامه با مخالفانش درگیر بوده است.

در این مدت از میزان محبوبیت وی کاسته شده، اما انتظار می رود که او در انتخاباتی که قرار است اواسط ماه دسامبر برگزار شود، پیروزی به دست آورد.

نخست وزیر ژاپن گفت: "من پارلمان را به تاریخ ۲۱ نوامبر منحل خواهم کرد."

حزب لیبرال دموکرات آقای آبه در حال حاضر اکثریت کرسی ها در مجلس سفلی پارلمان را در اختیار دارد. ناظران می گویند نخست وزیر ژاپن امیدوار است نیروهای خود را برای دست بالا پیدا کردن بر حزب مخالف، که در وضعی بحرانی قرار گرفته، متحد کند.

مصرف کنندگان نمی‌خواهند مصرف کنند

افزایش مالیات بر فروش در ژاپن توسط دولت قبلی در سال ۲۰۱۲ حکم قانون را گرفت که هدف از آن جلوگیری از بدهی های عمومی بزرگ ژاپن است که در میان کشورهای توسعه یافته در بالاترین سطح قرار دارد.

بار نخست، افزایش مالیات بر فروش از ۵ درصد تا ۸ درصد ماه آوریل صورت گرفت.

دولت آقای آبه امیدوار بود که افزایش مالیات، درآمدهای دولت را افزایش دهد ولی عملا خرید کالاها کاهش یافت.

آماری که روز دوشنبه منتشر شد، نشان داد که اقتصاد ژاپن دوباره وارد یک مرحله رکود شده است.

قرار بود افزایش دوم ۱۰ درصدی مالیات بر فروش، ماه اکتبر سال ۲۰۱۵ عملی شود، اما حالا حد اقل تا ۱۸ ماه دیگر به تاخیر خواهد افتاد.

اگر چه تا سال ۲۰۱۶ نیازی به برگزاری انتخابات وجود ندارد، خبرنگاران می گویند آقای آبه که متوجه کاهش محبوبیت خود شده است در پی تقویت مواضع خود از طریق برگزاری انتخابات است تا بتواند تدابیر دشوار اقتصادی را پیش ببرد، که می تواند باعث کاهش بیشتر محبوبیت او در میان مردم شود.

آقای آبه به شدت از راه اندازی مجدد نیروگاه های تولید برق هسته ای ژاپن که همه آن ها در پی خشم عمومی پس از فاجعه فوکوشیما در سال ۲۰۱۱ بسته شده بودند، حمایت کرده است.

پیش از این حادثه، حدود ۳۰ درصد نیروی برق ژاپن در نیروگاه های هسته ای تولید می شد و آقای آبه می گوید که خاموش کردن نیروگاه های اتمی به دلیل واردات انرژی گرانقیمت به اقتصاد ضربه می زند.

مطالب مرتبط