مشاور پوتین: ناتو به مرزهای روسیه نزدیک می‌شود

حق نشر عکس EPA
Image caption پوتین: غرب در صدد است روسیه را به زانو در آورد

مقامات روس گفته‌اند که ایالات متحده و متحدان غربی آن در صدد تضعیف روسیه هستند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گفته است که ایالات متحده در صدد تحقیر روسیه نیست بلکه می‌خواهد این کشور را به زانو درآورد و بر این کشور مسلط شود و افزوده "در طول تاریخ هیچکس نتوانسته در چنین هدفی موفق شود و در آینده هم موفق نخواهد شد."

رئیس جمهوری روسیه که در همایشی با عنوان "تمام خلق‌های روسیه" حضور داشت، با نظر یکی از شرکت‌کنندگان در این اجلاس که معتقد بود ایالات متحده می‌خواهد روسیه را تحقیر کند، مخالفت کرد و گفت که هدف آمریکاییان "حل مشکلات خودشان به هزینه ماست."

آقای پوتین افزود که مردم روسیه واقعا آمریکاییان را دوست دارند اما سیاست دولت آمریکا در قبال روسیه قابل قبول نیست. وی گفت: "فکر می‌کنم اکثر روس‌ها آمریکا و مردم آمریکا را دوست دارند و از آنان متنفر نیستند اما سیاست طبقه حاکمه در آنجاست که از نظر اکثر مردم ما غیرقابل قبول است."

رئیس جمهوری روسیه همچنین گفت که آمریکا توانسته است بر متحدان خود مسلط شود و آنها را تحت نفوذ خود قرار دهد. در حالیکه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در روز دوشنبه این هفته تصمیم گرفتند تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه را تشدید کنند، آقای پوتین گفت که این تحریم‌ها به زیان تحریم‌کنندگان هم خواهد بود.

تحریم‌های خارجی علیه سیاست روسیه در اوکراین اقتصاد روسیه را تحت فشار قرار داده و از جمله باعث سقوط سریع ارزش پول ملی آن کشور شده است. با اینهمه، ولادیمیر پوتین گفت که این شرایط و به خصوص گرانی ارز خارجی، باعث تقویت صنایع داخلی خواهد شد.

حق نشر عکس AP
Image caption گروه موسیقی پوسی رایوت هم خواستار افزایش فشار بر نزدیکان پوتین شده‌اند

همزمان، دمیتری پسکوف، مشاور رئیس جمهوری روسیه، در گفتگو با بی‌بی‌سی گفته است که "روسیه خواستار تضمین صد در صد است که هیچکس نمی‌خواهد اوکراین را به عضویت پیمان ناتو در آورد."

آقای پسکوف با ابراز نگرانی در مورد احتمال پیوستن کشورهای اروپای شرقی به پیمان ناتو، افزود که حرکت تدریجی ناتو به سوی مرزهای روسیه این کشور را "مضطرب" کرده است. این مقام روسی گفت که هدف غرب از چنین اقدامی، "تلاش برای مختل کردن توازن قوا" در اروپاست.

به گفته این مقام روسی، پس از فروپاشی اتحاد شوروی، کشورهای غربی متعهد شده بودند که از جذب کشورهای حوزه نفوذ روسیه خودداری کنند اما این تعهد خود را زیر پا گذاشته‌اند.

وی این اتهام کشورهای غربی را رد کرد که روسیه با حمایت تسلیحاتی و مالی از جدایی طلبان اوکراین و اعزام نفرات نظامی به شرق این کشور، در نظر دارد اوکراین را تجزیه و احتمالا بخشی از خاک آن کشور را به روسیه منضم کند.

منتقدان ولادیمیر پوتین او را متهم کرده‌اند که با تحریک احساسات ملیگرایانه مردم و ایجاد بحران‌های خارجی، در صدد بوده است بر شرایط داخلی روسیه از جمله نقض دموکراسی و مشکلات ناشی از بی‌کفایتی دولت و تسلط وابستگان به حکومت بر اقتصاد و ثروت این کشور، سرپوش بگذارد.

روز گذشته، تعدادی از مخالفان آقای پوتین در بیانیه‌ای، از بریتانیا و سایر کشورهای جهان خواستند تا با محدود کردن صدور ویزا برای مقامات و سرمایه‌داران وابسته به دولت روسیه، ولادیمیر پوتین را تحت فشار بیشتری قرار دهند. این افراد بریتانیا را به خاطر آمادگی در اعطای ویزا به این گروه از شهروندان روسیه هدف انتقاد قرار داده و گفتند که چنین اقداماتی صرفا باعث تشویق دولت روسیه در ادامه سیاست فعلی خود خواهد شد.

میخائیل کاسیانوف، نخست وزیر پیشین روسیه در زمان ریاست جمهوری پوتین، و اعضای گروه موسیقی "پوسی رایوت" از جمله امضاکنندگان این بیانیه بوده‌اند. گروه موسیقی پوسی رایوت هدف خود را دفاع از حقوق مدنی اقلیت‌ها در روسیه و مخالفت با ولادیمیر پوتین و حمایت کلیسای ارتدوکس روسیه از او اعلام کرده‌ است.

در سال ۲۰۱۲، تعدادی از اعضای این گروه به نشانه اعتراض، در کلیسای جامع مسکو به طور غیر مجاز به اجرای برنامه‌ای انتقادی پرداختند که به بازداشت، محاکمه و محکومیت برخی از آنان منجر شد که انتقاد بین‌المللی را در پی آورد.

مطالب مرتبط