هشدار کره شمالی برای انجام یک آزمایش اتمی دیگر

حق نشر عکس Reuters
Image caption کره شمالی دولت آمریکا را به تلاش برای سرنگونی "نظام سوسیالیستی منتخب مردم کره" متهم کرده است

کره شمالی هشدار داده که ممکن است به یک آزمایش اتمی دیگر دست بزند.

روز پنجشنبه، ٢٩ آبان (٢٠ نوامبر)، تلویزیون دولتی کره شمالی متن اطلاعیه ای را انتشار داد که در آن، ایالات متحده مسئول صدور مصوبه اخیر سازمان ملل در محکومیت وضعیت حقوق بشر در کره شمالی معرفی و از این اقدام با عنوان توطئه جدیدی علیه این کشور نام برده شده است.

روز سه شنبه این هفته، کمیته حقوق بشر سازمان ملل با تصویب طرحی، از شورای امنیت خواست تا رهبر کره شمالی را به دلیل نقض فاحش حقوق بشر به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع دهد. این کمیته همچنین با تصویب قطعنامه هایی، وضعیت حقوق بشر در سوریه و ایران را نیز مورد انتقاد قرار داد. نماینده کره شمالی در سازمان ملل گفت که این مصوبه با انگیزه‌های سیاسی تصویب شده و ارتباطی به حمایت از حقوق بشر ندارد و تدوین کنندگان آن را به داشتن "معیارهای دوگانه" متهم کرد.

در بیانیه دولت کره شمالی آمده است: "اینک که سیاست خصمانه ایالات متحده نسبت به جمهوری دموکراتیک مردمی کره شمالی ما را مجبور می‌کند که در مورد انجام آزمایش های هسته‌ای دست از خویشتنداری برداریم، قدرت بازدارنده نظامی ما به شکلی نامحدود افزایش خواهد یافت تا با مداخله مسلحانه ایالات متحده مقابله موثر کنیم." این بیانیه می‌افزاید که آمریکا "معمار اصلی" مصوبه کمیته حقوق بشر سازمان ملل است و افزوده است که "ایالات متحده و ایادی و عمال آن کشور کلا مسئول عواقب تصویب این قطعنامه ضد بشری هستند."

بیانیه کره شمالی گفته است که آمریکا با این توطئه، در صدد سرنگونی "نظام سوسیالیستی منتخب مردم کره شمالی است که آن را از جان خود هم عزیزتر می‌دانند و تاپای جان از آن دفاع می کنند" و این توطئه "شنیع ترین نمود سیاست خصمانه دشمن" علیه مردم کره شمالی است.

حق نشر عکس EPA
Image caption کمیته حقوق بشر مجمع عمومی خواستار محاکمه رهبر کره شمالی شده است

کره شمالی در سال های ٢٠٠٦، ٢٠٠٩ و ٢٠١٣ آنچه را که کارشناسان "وسیله‌های انفجاری اتمی" خوانده‌اند آزمایش کرد که در هر مورد، باعث تصویب قطعنامه‌ تحریم های بین المللی در شورای امنیت شد. انجام یک آزمایش هسته‌ای دیگر احتمالا فشار اقتصادی شدیدتری را به دنبال خواهد داشت زیرا از نظر کارشناسان غربی، می‌تواند کره شمالی را گامی دیگر به تولید کلاهک اتمی قابل نصب بر موشک‌های دور برد نزدیک کند.

گفته می‌شود در حال حاضر، کره شمالی از توانایی تولید موشک های بردبلندی برخوردار است که قابل پرتاب به نقاطی در خاک آمریکا هستند.

پیش نویس قطعنامه مصوب کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل توسط ژاپن و اتحادیه اروپا تدوین و پس از تصویب، برای تصمیم گیری به شورای امنیت ارسال شد. مصوبات مجمع عمومی سازمان ملل و کمیته‌های آن قابلیت اجرایی ندارد. در عین حال، انتظار نمی‌رود شورای امنیت این درخواست مجمع عمومی را تصویب کند زیرا روسیه و چین به احتمال زیاد با چنین اقدامی موافق نیستند و چنین قطعنامه‌ای را وتو خواهند کرد.

حوزه اختیارات دادگاه کیفری بین‌المللی شامل کشورهایی است که به میثاق منتهی به تاسیس این دادگاه پیوسته‌اند و در مورد کشورهای دیگر، اقدام قانونی مستلزم مصوبه شورای امنیت سازمان ملل است. کره شمالی عضو این میثاق نیست.

مطالب مرتبط