هزار نفر از زمان برقراری آتش‌بس در اوکراین کشته شده‌اند

حق نشر عکس Reuters
Image caption گزارش سازمان ملل متحد وجود تعداد زیادی از تجهیزات سنگین نظامی را از عواملی می‌داند که مستقیما بر وضعیت حقوق بشر تاثیر گذاشته است

سازمان ملل متحد برآورد کرده است که از زمان برقراری آتش‌بس بین جدایی‌طلبان طرفدار روسیه و نیروهای دولتی اوکراین در شرق آن کشور در روز ۵ سپتامبر روزانه به طور متوسط ۱۳ نفر در اثر درگیری بین این دو گروه کشته می شوند.

به این ترتیب از زمان برقراری آتش‌بس که هر دو طرف مکررا آن را نقض می کنند، تاکنون ۹۵۷ نفر کشته شده اند.

همچنین طبق گزارشی که اخیرا سازمان ملل متحد منتشر کرده است در مناطق تحت کنترل شورشیان جدایی طلب در دونتسک و لوهانسک برقراری نظم و قانون با شکست مواجه شده است.

این گزارش همچنین نیروهای دولتی را به نقض موازین حقوق بشر متهم کرده است.

جدایی‌طلبان هوادار روسیه در اوکراین ماه‌هاست که کنترل بخش‌هایی از شرق آن کشور را در اختیار دارند و روسیه متهم شده است که با اعزام نیرو و تسلیحات، توان آنها را در مقابله با نیروهای دولتی تقویت می‌کند. اتهامی که روسیه آن را رد کرده است.

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین، روسیه را متهم کرد که به دنبال ایجاد "جنگی تمام عیار" است.

او در یک کنفرانس خبری اقدامات ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را "تهدید بزرگی علیه صلح و ثبات در جهان" توصیف کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption این زن در کنار خانه‌اش که در اثر جنگ در دونتسک ویران شده است گریه می‌کند

در تحولی جداگانه دالیا گریبائوسکایت، رئیس جمهور لیتوانی که از اعضای ناتو و اتحادیه اروپاست، در یک مصاحبه رادیویی، روسیه را یک "کشور تروریستی" توصیف کرد.

در همین حال آقای پوتین در یکی از جلسات شورای امنیت روسیه که در مسکو برگزار شد گفت که "موج انقلاب های به اصطلاح رنگین" (قیام های مردمی در اوکراین، گرجستان و قرقیزستان) با خود "عواقب غم انگیزی" به همراه داشته است.

او خطاب به حضار جلسه گفت که این "برای ما یک هشدار محسوب می شود و باید نهایت سعی خود را انجام دهیم تا چنین اتفاقی در روسیه نیفتد."

بر اساس آخرین گزارش ماهانه کمیسر عالی حقوق بشر:

  • از ماه آوریل، یعنی از آغاز درگیری ها ۴۳۱۷ نفر کشته و ۹۹۲۱ نفر زخمی شده اند.
  • در داخل اوکراین چهارصد و ۶۶ هزار رو ۸۲۹ نفر آواره شده اند
  • آوارگانی که به خارج پناه برده اند چهارصد و ۵۴ هزار و ۳۳۹ نفر برآورد شده است که از این تعداد سیصد و ۸۷ هزار و ۳۵۵ نفر در روسیه زندگی می کنند.

درگیری ها از حدود هفت ماه پیش (در ماه آوریل) و هنگامی آغاز شد که جدایی طلبان روسیه بخش هایی از شرق اوکراین را تحت تصرف خود درآوردند و نیروهای دولتی برای باز پس گرفتن آن وارد عملیات شدند.

از آن زمام تاکنون بیش از چهار هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

مطالب مرتبط