جمهوری‌‎خواهان باراک اوباما را برای سیاست مهاجرت سرزنش کردند

حق نشر عکس Getty

جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و از چهره‌های سرشناس جمهوری‌خواه، از باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور برای استفاده از فرمان ریاست جمهوری به منظور اعمال اصلاحات در نظام مهاجرت انتقاد کرده است.

به گفته این مقام محافظه کار اقدامات آقای اوباما نه تنها روند اصلاحات سیاسی که همه احزاب بزرگ با آن توافق دارند را مختل می کند بلکه به مقام ریاست جمهوری نیز لطمه می زند.

بر اساس برنامه های آقای اوباما نزدیک به ۵ میلیون نفر از کسانی که به طور غیرقانونی در آمریکا زندگی می کنند می توانند با تغییرات تازه از خطر اخراج و بازگردانده شدن به کشورهای مبدا رهایی پیدا کنند.

اما آقای بینر می گوید که این طرح دیگران را تشویق می کند که به طور غیر قانونی به این کشور مهاجرت کنند.

آقای بینر ادامه داد: "ما نظام مهاجرتی را نابود کرده ایم و مردم آمریکا از ما انتظار دارند که با همکاری یکدیگر این مسئله را حل کنیم."

او که امروز، جمعه ۲۱ نوامبر، در جمعی از خبرنگاران صحبت می کرد گفت که آقای اوباما مثل یک "شاه و یا یک امپراتور" رفتار کرد و اتخاذ این تصمیم از سوی او بر اساس یک روند دمکراتیک صورت نگرفته است.

جمهوری خواهان در کنگره آمریکا نیز می گویند آقای اوباما با این کار پا را از محدوده اختیارات ریاست جمهوری فراتر گذاشته است.

در حال حاضر حدود ۱۱ میلیون مهاجر غیرقانونی در آمریکا زندگی می کنند.

ورود غیرقانونی ده ها هزار کودک از آمریکای مرکزی و جنوبی در سال جاری، این کشور را با بحرانی جدی روبرو کرد.

براساس برنامه تازه، والدینی که به شکل غیرقانونی در آمریکا زندگی می کنند، اما فرزندشان شهروند یا مقیم قانونی این کشور است می‌توانند ویزای اقامت و مجوز کاری سه ساله درخواست کنند.

مطالب مرتبط