بان: شیوع ابولا را می توان تا سال آینده مهار کرد

از راست: لاگارد، کیم، بان، چان حق نشر عکس AP
Image caption کریستیان لاگارد رئیس آی ام اف، جیم یونگ کیم رئیس بانک جهانی، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل و مارگارت چان رئیس بانک جهانی

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید که اگر جهان واکنش خود را تسریع کند شیوع مرگبار ابولا را می توان تا اواسط سال آینده مهار کرد.

اما او اخطار داد که هرچند میزان ابتلا به موارد تازه در بخش هایی از غرب آفریقا درحال کاهش است اما وضع کشور مالی مایه نگرانی است. اخیرا چند نفر در این کشور درگذشته اند و ۵۰۰ نفر هم زیر نظر هستند.

آنتونی بنبری سرپرست ماموریت سازمان ملل در مقابله با ابولا گفت که جهان هنوز "فاصله زیادی" تا شکست این ویروس دارد.

گینه، سیرالئون و لیبریا بیشترین آسیب را در شیوع ابولا دیده اند.

بیش از ۵۴۰۰ نفر در این سه کشور و ده ها نفر دیگر هم در نیجریه، مالی، اسپانیا و آمریکا درگذشته اند.

در تحولی جداگانه پلیس لیبریا می گوید که کلیه سواحل این کشور از روز ۲۹ نوامبر تا زمانی که کشور از ابولا مبری اعلام شود بسته خواهد بود.

پلیس در بیانیه ای گفت که استفاده از سواحل تخطی از قانون است و با پیگرد مواجه خواهد شد.

گروه کاری

آقای بان در جمعی از مقام های سازمان بهداشت جهانی، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در واشنگتن گفت: "اگر واکنش ها را تسریع کنیم، می توانیم شیوع را مهار کنیم و تا وسط سال آینده به آن پایان دهیم."

او گفت که نتایج تلاش بین المللی برای مقابله با ابولا تا این لحظه ناهمگون بوده است و تاکید کرد که به شمار خیلی بیشتری امدادگران بهداشتی در کشورهای به شدت آسیب دیده نیاز است.

او گفت: "نقطه پایان معلوم نیست. باید به جایی برسیم که دیگر حتی یک مورد ابولا هم وجود نداشته باشد. ابولا بیماری ای نیست که چند مورد آن را باقی بگذارید و بگویید به اندازه کافی تلاش کرده اید."

آقای بان گفت که وضعیت در مالی به خصوص نگران کننده است.

مارگارت چان رئیس سازمان بهداشت جهانی قرار است روز شنبه به مالی سفر کند و سازمان ملل قبلا اعلام کرده که یک گروه ویژه کاری برای این کشور جهت مقابله با ابولا تشکیل داده است.

آقای بنبری سرپرست ماموریت سازمان ملل در واکنش اضطراری به ابولا (Unmeer) اخطار داد که "خیلی خیلی با پایان این بحران فاصله داریم."

او گفت: "نبردی طولانی پیش رو داریم."

مطالب مرتبط