الشباب در صدد ایجاد 'جنگ مذهبی' است

حق نشر عکس a
Image caption پلیس کنیا اعلام کرد که دست کم ۲۸ مسافر یک اتوبوس توسط پیکارجویان الشباب در نزدیکی مرز سومالی به قتل رسیده اند

یکی از مشاوران ارشد اوهورو کنیاتا، رئیس جمهور کنیا به بی بی سی گفته است که قتل ۲۸ نفر از سرنشینان یک اتوبوس در کنیا به معنای تلاش برای آغاز جنگی مذهبی است.

عبدی خدیر محمد، مشاور رئیس جمهور کنیا از تمام مردم کشور با هر عقیده ای خواسته است تا در کنار یکدیگر علیه "جنایات فجیع" بایستند.

آقای محمد به بی بی سی گفته که "هدف از این اقدامات ایجاد درگیری بین مسلمان و غیرمسلمانان در کشور است. هدف آنها ایجاد جنگی مذهبی در کنیا است."

روز گذشته (شنبه ۲۲ نوامبر) پلیس کنیا اعلام کرد که دست کم ۲۸ مسافر یک اتوبوس توسط پیکارجویان الشباب در نزدیکی مرز سومالی به قتل رسیده اند.

براساس گزارش ها، مهاجمان غیرمسلمانان را از سایرین جدا کرده و آنها را به ضرب گلوله به قتل رساندند.

حق نشر عکس AFP
Image caption الشباب، نام گروهی از شبهه نظامیان اسلام گرای سومالی است که به القاعده پیوسته و به سازمان یافته ترین و بزرگ ترین متحد القاعده در شرق قاره آفریقا تبدیل شده است

صلیب سرخ کنیا تایید کرد که از ۶۰ مسافر این اتوبوس، ۲۸ نفر کشته شدند که ۱۹ نفر آنها مرد و ۹ نفر باقیمانده زن بودند.

مقامات کنیا گفته اند که تحقیقاتی را برای شناسایی عاملان این جنایت و محاکمه آنها آغاز کرده است.

بریتانیا و آمریکا ضمن محکوم کردن این حمله، به کنیا وعده همکاری در جنگ علیه تروریسم را داده اند.

از سال ۲۰۱۱ که کنیا برای کمک به سومالی در مقابله با شبه‌نظامیان اسلامگرا به آن کشور نیرو اعزام کرد، کنیا شاهد یک رشته حملات مسلحانه و انفجار بمب بوده است.

الشباب، نام گروهی از شبهه نظامیان اسلام گرای سومالی است که به القاعده پیوسته و به بزرگ ترین متحد القاعده در شرق قاره آفریقا تبدیل شده است.

مطالب مرتبط