حمله هوایی ارتش سوریه به شهر رقه دها کشته به جا گذاشت

حق نشر عکس Reuters
Image caption انتقال اجساد پس از حمله رقه توسط خدمه پزشکی

فعالان می گویند که دست کم ۳۶ غیرنظامی در حملات هوایی ارتش سوریه به شهر رقه که تحت کنترل اسلام گرایان گروه دولت اسلامی (داعش) است کشته شده اند.

گروه دیده بان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است گفت که دو انفجار پیاپی در حمله به یک ناحیه صنعتی باعث بیشترین کشته ها در رقه شد.

یک شبکه دیگر از فعالان مخالف گفت که بیش از ۸۰ نفر کشته شده اند. فعالان می گویند که بیشتر قربانیان این حملات غیرنظامیان بوده اند.

دولت سوریه و ائتلاف تحت رهبری آمریکا مکررا رقه را که داعش مقر خود قرار داده بمباران کرده اند.

'قتل عام رژیم'

دیده بان حقوق بشر سوریه گفت که حملات هوایی سه شنبه یک بازار شلوغ در نزدیکی موزه رقه و همچنین یک ناحیه صنعتی را هدف گرفت، جایی که بیشترین قربانی را گرفت.

رامی عبدالرحمان مدیر این گروه به خبرگزاری فرانسه گفت: "حمله اول که انجام شد، ساکنان برای کمک به زخمی ها شتافتند، و بعد حمله دوم روی داد."

در همین حال گروه "کمیته های هماهنگی محلی" گفت که در مجموع ۹ حمله هوایی دولت در رقه باعث مرگ ۸۷ نفر از جمله چندین کودک شده است. ده ها نفر دیگر هم زخمی شدند.

ویدئویی که امق، یک گروه هوادار داعش، در اینترنت منتشر کرد ماموران آتش نشانی را درحال اطفای حریق چندین اتومبیل و همچنین خدمه پزشکی را درحال انتقال چندین جسد به یک آمبولانس نشان می داد.

ابو ابراهیم رقاوی یک فعال سوریه در مسکو به آسوشیتدپرس گفت:‌ "این یکی از زشت ترین قتل عام های رژیم در رقه تا به امروز است."

به گفته دیده بان حقوق بشر سوریه روز ششم سپتامبر ۵۳ نفر از جمله حداقل ۳۱ غیرنظامی در حملات هوایی به این شهر کشته شده بودند.

رقه تنها مرکز استانی است که دولت سوریه از زمان شروع جنگ داخلی در این کشور از دست داده است.

داعش در ماه مارس ۲۰۱۳ گروه های مختلف شورشی دیگر را که بر سر آن می جنگیدند از این شهر راند.

داعش در ماه ژوئن خلافت اسلامی اعلام کرد و رقه را پایتخت آن قرار داد که با تکیه بر تعبیری سخت از شریعت اسلامی آن را اداره می کند.

همزمان ارتش آمریکا گفت که در فاصله جمعه تا دوشنبه دو بار یک ساختمان مقر داعش در خارج از رقه را هدف قرار داده است.

از سوی دیگر جنگجویان این گروه در روز سه شنبه صومعه النصیر در شهر موصل را منفجر کردند.

راهبه های این صومعه در ماه ژوئن همراه با سایر ساکنان مسیحی شهر از موصل گریختند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته می شود که مناره یک مسجد در این حملات ریخت
حق نشر عکس na
Image caption یکی از حملات در نزدیکی موزه رقه انجام شد

مطالب مرتبط