یک فعال مخالف دولت تاجیکستان از فشار بر نزدیکانش خبر داد

 شاکرجان حکیمف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شاکرجان حکیمف می گوید که در آستانه انتخابات پارلمانی فشارها بر حزب او بیشتر شده است

یک فعال حزب سوسیال دمکرات تاجیکستان از افزایش موارد فشار بر فعالان و اعضای این حزب و نزدیکان آنها در آستانه انتخابات پارلمانی در این کشور خبر داده است.

شاکرجان حکیمف، معاون رهبر این حزب، به بی بی سی گفت که پس از اعلام تصمیم او به شرکت در انتخابات پارلمانی سال آینده در حوزه انتخاباتی شهر "کان ‌بادام" ولایت سغد چند تن از پیوندان و طرفدارانش برای “صحبت دوستانه” به نهاد امنیتی محلی دعوت شده‌اند.

به گفته او، کارمندان نهاد امنیتی شهر کان‌بادام از خویش و اقربا و اعضای پیشین ستاد انتخاباتی او در انتخابات پارلمانی سال 2010 خواسته‌اند که "از رابطه‌های منبعده با و طرفداری از" شاکرجان حکیمف خودداری کنند. وی افزود که مقامات محلی در کان‌بادام با نزدیکان او "دغلانه مناسبت" کرده‌اند.

به اعتقاد آقای حکیمف، یکی از انگیزه‌های این فشارها می‌تواند این باشد که در انتخابات پارلمانی اوایل سال آینده انتظار می‌رود رئیس شهر کان‌بادام هم به عنوان نامزد شرکت کند.

این اقدامات در حالی است که به گفته شاکرجان حکیمف، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، به مسئولان نهادهای ذیربط این کشور بارها دستور داده است که شرایط برای برگزاری انتخابات دمکراتیک و آزاد و شفاف پارلمانی را فراهم کنند.

وی گفت: "به نظر می‌رسد که در تاجیکستان معاصر، بر خلاف رئیس جمهور مرکز آلترناتیف یا دیگری نیز وجود دارد که کوشش خلل‌دار نمودن آرزو و آرمان رئیس جمهور کشور را دارند. مثلاً در شهر کان‌بادام، مقامات امنیتی و حکومت شهر کارهای مشخصی را در رابطه با محدود کردن حقوق انتخاب کنندگان آغاز نموده‌اند."

آقای حکیمف بر ضرورت "نظارت مستقیم رئیس جمهور" بر آن دسته از حوزه‌های انتخاباتی که در آنها "شخصیتهای علی‌حده با ابتکار خود به انتخابات نیت وارد شدن دارند، " تأکید کرد.

وی معتقد است که بالا رفتن آبرو و اعتبار تاجیکستان در جامعه جهانی و جلب سرمایه خارجی به اقتصاد این کشور به برگزاری انتخابات آزاد و دمکراتیک بستگی دارد و فراهم نشدن شفافیت در انتخابات بر زیان تاجیکستان تمام خواهد شد.

آقای حکیمف افزود: "من گمان می‌کنم آنهایی که ضرورت انتخابات آزاد را تا حال درک نکرده‌اند، باید یک لحظه هم در ساختارهای مختلف دولتی، چه نهادهای امنیتی و انتظامی و چه ساختارهای دیگر، که از رئیس جمهور و اراده سطحهای مختلف حاکمیت دولتی وابستگی دارند، کار نکنند، زیرا آنها تحولات جدی را در سیاست داخلی و اصلاحات واقعی را در سیاست خارجی نیز احساس و درک نمی‌کنند و برای کار در شرایط نو که با برخوردهای زیادی همراه است، آماده نیستند."

معاون رهبر حزب سوسیال دمکرات می‌گوید که برخی از مسئولان نهادهای دولتی از ملاقات و دیدارهای رحمت الله زایراف، رهبر حزب سویال دمکرات که روزهای اخیر در مناطق مختلف تاجیکستان با اعضا و طرفداران این حزب انجام داده، نیز مانع شده‌اند.

اما به دلیل آن که هنوز زمان برگزاری انتخابات پارلمانی تاجیکستان اعلام نشده و تدارکات برای ثبت نامزدها در حوزه‌های انتخاباتی آغاز نشده است، کارمندان کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان در مورد این گونه رویدادها ابراز بی اطلاعی کردند.

ضمناً، در انتخابات پارلمانی سال 2010 آقای حکیمف در حوزه انتخاباتی شماره 19 شهر کان‌بادام به عنوان نامزد ثبت نام شده بود، اما در این حوزه نثر‌الله محمودف، دادستان شهر کولاب ولایت ختلان و رقیب آقای حکیمف، پیروز‌ اعلام شد.

این تنها حوزه انتخاباتی بود که در پی شکایت آقای حکیمف و ناظران بین‌المللی در باره موارد تخلف و نقلب در آن جا رأی گیری و انتخابات دوباره برگزار شد.

در همین حال، مسئولان حزب مخالف سوسیال دمکرات تاجیکستان گفتند که نام رحمت الله زایراف، رهبر این حزب، در انتخابات قریب الوقوع پارلمانی در صدر فهرست حزبی نخواهد بود.

همچنین، آقای زایراف اعلام کرده است که در صورت ناکامی این حزب در انتخابات و وارد نشدن نمایندگان آن به پارلمان او از سمت رهبر حزب سوسیال دمکرات کناره‌گیری خواهد کرد.

شاکرجان حکیمف، معاون رهبر حزب سوسیال دمکرات، می‌گوید که قرار است اواسط ماه آینده انجمن قبل از انتخابات این حزب برگزار و حدود 15 نفر از طریق فهرست حزبی به این انتخابات نامزد شوند.

مطالب مرتبط