پلیس هنگ کنگ چادرهای طرفداران دموکراسی را برچید

حق نشر عکس Getty
Image caption در برچیدن چادرهای معترضان به مداخله مستقیم پلیس نیازی نبود

ماموران دولتی هنگ‌کنگ چادرها و سنگرهای خیابانی طرفداران دموکراسی را برچیده‌اند.

با حضور ماموران پلیس و ضابطان قضایی هنگ کنگ، کارگران به یکی از محل‌های اصلی تحصن تظاهرکنندگان طرفدار دموکراسی در این سرزمین وارد شدند و چادرها و موانعی را که در این محل ایجاد کرده بودند برچیدند.

براساس گزارش‌ها، متحصنان در این محل مقاومتی از خود نشان ندادند و شماری از آنان پیش از اینکه کارگران وارد عمل شوند، چادرهای خود را برچیدند و محل را ترک کردند. ماموران پلیس و ضابطان قضایی در اطراف محل مستقر بودند اما نیازی به مداخله آنان نبود هر چند هنگام برچیدن چادرها، گروهی از طرفداران دموکراسی در محل حضور داشتند و در حمایت از خواست‌های خود شعار می‌دادند.

تظاهرات حمایت از حقوق دموکراتیک برای ساکنان سرزمین هنگ‌کنگ از اوایل ماه اکتبر آغاز و راهپیمایی‌های گسترده‌ای در اعتراض به تصمیم دولت چین به محدود کردن اختیارات رای‌دهندگان در انتخاب رئیس اجرایی هنگ‌کنگ برگزار شد. به گفته معترضان، در حالیکه قرار بود رئیس اجرایی هنگ‌کنگ از سال ۲۰۱۷ با رای مستقیم آزاد ساکنان این سرزمین به شکلی دموکراتیک انتخاب شود، شروطی که دولت کمونیست چین برای این انتخابات وضع کرده مغایر تعهدات اولیه این کشور برای برگزاری انتخابات واقعی بوده است.

از زمان بازگشت هنگ‌کنگ به حاکمیت چین در سال ۱۹۹۷، رئیس اجرایی توسط کمیته‌ای برگزیده شده که اعضای آن از سوی نهادها و تشکل‌های مختلف هنگ‌کنگ تعیین می‌شوند و مورد تایید دولت چین قرار می‌گیرند اما قرار بوده است از سال ۲۰۱۷، رئیس اجرایی با رای مستقیم مردم انتخاب شود.

حق نشر عکس AP
Image caption متحصنان در برابر اقدام به برچیدن چادرها مقاومتی از خود نشان ندادن

مقامات چینی در ماه اوت سال جاری گفتند که همه افراد مجاز نخواهند بود آزادانه به عنوان نامزد در این انتخابات شرکت کنند بلکه لازم است صلاحیت نامزدها پیشاپیش تایید شود و مردم تنها حق دارند به نامزدهایی رای دهند که یک شورای ویژه، صلاحیت آنان را تایید کرده باشد. به گفته تظاهرکنندگان، این شرط با تعهدات دولت چین هنگام بازگردانده شدن هنگ کنگ به حاکمیت آن کشور منافات دارد زیرا دولت چین در آن زمان متعهد شده بود که دموکراسی را در هنگ‌کنگ رعایت کند.

در آغاز حرکت اعتراضی در ماه اکتبر، شمار تظاهرکنندگان به چند ده هزار نفر می‌رسید اما به تدریج، از شمار آنان کاسته شد در حالیکه تلاش مقامات دولتی و معترضان، به خصوص رهبران دانشجویی، برای دستیابی به نوعی تفاهم هم پیشرفت چندانی نداشته است. قرار است این مذاکرات ادامه داشته باشد.

مقامات چینی و هنگ‌کنگی تظاهرات اعتراضی و همچنین تحصن معترضان را غیرقانونی توصیف کرده و شماری از صاحبان فروشگاه‌های محل تحصن نیز با مراجعه به دادگاه، خواستار برچیدن چادرهای شده بودند. به گفته آنان، ادامه تحصن به کسب و کارشان زیان رسانده و حقوق آنان را مخدوش کرده است. برچیدن چادرها و موانع خیابانی در اجرای حکم دادگاه به نفع شاکیان صورت گرفته است.

حق نشر عکس Getty
Image caption به گفته مقامات محلی، صاحبان فروشگاه‌های محل تحصن وجود چادرها را مانع کسب و کار خود توصیف کرده بودند

هنگ‌کنگ منطقه‌ای در سواحل جنوبی چین است که جمعیت آن به بیش از هفت میلیون نفر می‌رسد. این سرزمین در اواسط قرن نوزدهم به اشغال بریتانیا درآمد اما در سال ۱۸۹۸، بریتانیا این سرزمین را به مدت ۹۹ سال از چین اجاره کرد. طی سال‌های قرن بیستم، هنگ‌کنگ به یک مرکز تجاری عمده بین‌المللی تبدیل شد و به موقعیت اقتصادی ممتازی دست یافت.

با انقضای مدت اجاره، بریتانیا این سرزمین را به چین بازگرداند و در مقابل، چین متعهد شد که برخلاف سایر مناطق آن کشور که تحت نظام کمونیستی اداره می شود، حقوق ویژه ای را برای هنگ‌کنگ منظور دارد. در نتیجه، ساکنان هنگ کنگ در مقایسه با مردم سرزمین اصلی چین، از شرایط سیاسی مساعدتری برخوردار بوده‌اند.

به گفته ناظران، دولت کمونیست چین در برخورد با خواسته‌های دموکراتیک مردم هنگ‌کنگ با دو مشکل اساسی مواجه است. از یکسو، این نگرانی وجود دارد که رعایت کامل دموکراسی در این سرزمین ممکن است باعث افزایش خواسته‌های تمامی مردم چین برای تغییر نظام حکومتی در آن کشور شود به خصوص اینکه رشد اقتصادی سال‌های اخیر، به تدریج باعث بهبود وضع مادی توده مردم می‌شود و همراه با آن، مطالبات مردم در برخورداری از آزادی سیاسی را افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر، حکومت چین می‌کوشد با عمل به تعهدات خود در مورد رعایت حقوق سیاسی مردم هنگ‌کنگ، به ساکنان جزیره تایوان اطمینان بدهد که در صورت الحاق آن سرزمین به خاک اصلی، حقوق دموکراتیک خود را از دست نمی‌دهند و نظام سیاسی جمهوری خلق بر آنان تحمیل نخواهد شد. تایوان از سال ۱۹۴۹ تا کنون تحت عنوان جمهوری چین یا چین ملی به عنوان یک کشور مستقل وجود داشته و نظام دموکراتیک در آن سرزمین چند دهه سابقه دارد. تایوان نیز مانند هنگ‌کنگ، از نظر اقتصادی به مراتب پیشرفته‌تر از جمهوری خلق چین است.

حق نشر عکس Getty

مطالب مرتبط