نخست وزیر بریتانیا: باید از گزارش قتل لی ریگبی درس آموخت

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption لی ریگبی روز ۲۲ مه سال گذسته کشته شد

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است که باید از گزارش تهیه شده در باره قتل لی ریگبی، سرباز بریتانیایی که سال گشته در نزدیکی سربازخانه‌ای در لندن کشته شد، درس آموخت.

آقای کامرون گفت که این گزارش مسائلی از جمله تاخیر در بررسی افراد مظنون به افراط گرای را مورد تاکید قرار داده است. اما او در عین حال گفت که این گزارش نشان می دهد که نهادهای امنیتی خود به خود نمی توانستند از این حمله جلوگیری کنند.

در این گزارش آمده که نام قاتلان لی ریگبی پیش از ارتکاب به قتل در هفت پرونده امنیتی مطرح بوده، اما با این وجود نتیجه گرفته شده که جلوگیری از قتل او امکان پذیر نبوده است.

با این حال گروه تحقیق پارلمانی، که این گزارش را تهیه کرده، نواقصی را در عملیات نهادهای امنیتی پیدا کرده است.

در گزارش مذکور آمده است که اطلاعات موجود در بانک اطلاعاتی یک شرکت خارجی اینترنتی، که یکی از قاتلان از خدمات آن استفاده کرده، می توانسته اطلاعات بسیار مهم را در اختیار بگذارد و امکان جلوگیری از حمله منتهی به قتل را فراهم کند.

این سرباز بریتانیایی روز ۲۲ مه سال ۲۰۱۳ میلادی در نزدیک سربازخانه وولویچ در جنوب لندن توسط دو جوان که به اسلام گرویده بودند، کشته شد.

مهاجمان ابتدا با اتومبیل به آقای ریگبی زدند و سپس در حالی که "الله اکبر" می گفتند، با قمه و ساطور به او حمله کردند و تلاش کردند سر او را ببرند.

عاملان قتل او، مایکل آدبلاجو (۲۹ ساله) به حبس ابد و مایکل آدبواله (۲۲ ساله) به ۴۵ سال زندان محکوم شدند.

حق نشر عکس PA
Image caption مایکل آدبواله و مایکل آدبلاجو

کمیته اطلاعات و امنیت پارلمان بریتانیا طی ۱۸ ماه مشغول ارزیابی فعالیت سازمان های امنیت داخلی و خارجی بریتانیا (MI5 و MI6) و سازمان اطلاعات مرکزی دولت (GCHQ) در رابطه به این دو نفر بوده و یکی از مفصل ترین گزارش های خود را منتشر کرده است.

این گزارش می گوید که مورد آقای آدبلاجو از اولویت های بالای سازمان اطلاعات داخلی بوده است. کارمندان این سازمان تلاش چشمگیری را برای تحقیق در باره او به خرج داده اند و از روش های پیچیده برای انجام این کار استفاده کرده اند. اما هیچ کدامی از این تحقیقات نتوانسته شواهدی از قصد انجام حمله را آشکار کند.

مورد آقای آدبواله اولویت بالایی برای نهادهای امنیتی نداشته است.

نتیجه گیری گزرش این است که "با توجه به آنچه سازمان‌ها (امنیتی) در آن زمان می دانستند، در موقعیتی قرار نداشته اند که بتوانند از قتل سرباز ریگبی جلوگیری کنند."

با این حال کمیته اطلاعات و امنیت بر اهمیت تبادل پیام اینترنتی میان آقای آدبواله و یک افراطگرای خارجی، که در پی این حمله آشکار شد، تاکید کرده است.

در این پیام در ماه دسامبر سال ۲۰۱۲ آقای آدبواله قصد خود را برای کشتن یک سرباز بریتانیایی به شکلی خشونت آمیز بیان می کند.

سر مالکوم ریفکیند، رئیس کمیته تحقیق گفته است: "این موضوع بسیار پر اهمیتی بود. اگر سازمان اطلاعات داخلی در آن زمان به این پیام دسترسی می داشت، آدبواله در اولویت بالا قرار می گرفت... و احتمالا می توانست جلوی حمله را بگیرد".

مطالب مرتبط