فرانسه تحویل ناو جنگی به روسیه را معلق کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ولادیووستوک قرار بود اواسط ماه نوامبر تحویل داده شود و دومی به نام سواستوپول قرار است اواخر سال آینده در اختیار روسیه قرار گیرد

فرانسه تحویل یک ناو هلیکوپتربر به ارتش روسیه را "تا اطلاع ثانوی" معلق کرده است.

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه ادامه ناآرامی ها در شرق اوکراین را که از جمله به حمایت روسیه از شورشیان جدایی طلب نسبت داده می شود علت این تصمیم اعلام کرد.

روسیه می گوید که همچنان به مفاد این قرارداد متعهد خواهد بود.

ولادیووستوک اولین فروند از دو دستگاه کشتی آبی-خاکی است که روسیه ساخت آن را در قراردادی به ارزش ۱.۶ میلیارد دلار به فرانسه سفارش داده بود.

نیکلا سارکوزی رئیس جمهور وقت فرانسه در سال ۲۰۱۱ هنگام امضای آن قرارداد گفت مشهود است که جنگ سرد پایان یافته.

ولادیووستوک قرار بود اواسط ماه نوامبر تحویل داده شود و دومی به نام سواستوپول قرار است اواخر سال آینده در اختیار روسیه قرار گیرد.

فرانسه در ماه سپتامبر تصمیم گرفت از تحویل کشتی اول خودداری کند که تحت فشار متحدان غربی اش بود.

آقای اولاند آن زمان گفت که تحویل ناو هلیکوپتربر در شرایط فعلی مناسبت نیست و فقط در صورتی انجام خواهد شد که در اوکراین "آتش بس برقرار شود و یک راه حل سیاسی حاصل شود."

رهبران اتحادیه اروپا اخطار داده بودند که روسیه از این کشتی برای تهدید همسایگانش استفاده خواهد کرد. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا هم نسبت به این معامله ابراز نگرانی کرده و گفته بود که بهتر بود "دکمه تعلیق معامله فشار داده می شد."

این کشتی ۲۱ هزار تنی آبی خاکی توانایی حمل ۱۶ هلیکوپتر را دارد.

آمریکا و اتحادیه اروپا از ماه مارس گذشته مشغول اعمال تحریم هایی علیه افراد و شرکت هایی در روسیه در ارتباط با الحاق شبه جزیر کریمه اوکراین به خاک روسیه و همچنین شروع مناقشه در شرق این کشور بوده اند.

با این حال فرانسه علاقه ای به تعلیق قرارداد با روسیه نداشت زیرا هزینه حقوقی نقض آن را زیاد می دانست.

از تابستان گذشته حدود ۴۰۰ سرباز روس برای دیدن آموزش جهت راندن این کشتی وارد بندر سن نزر فرانسه شدند.

اواخر ماه گذشته یک مقام بلندپایه کرملین ادعا کرد کشورش دعوتنامه فرانسه را برای مراسم تحویل ولادیووستوک در روز ۱۴ نوامبر دریافت کرده است.

اما آقای اولاند روز سه شنبه در بیانیه ای گفت که "وضعیت در شرق اوکراین اجازه تحویل کشتی اول را نمی دهد."

یوری بوریسوف معاون وزارت دفاع روسیه در واکنش به خبرگزاری ریانووستی گفت که نیروی دریایی همچنان به مفاد قرارداد پایبند است:‌ "ما راضی هستیم، فرانسوی ها راضی نیستند و ما با حوصله منتظر خواهیم ماند."

با این حال او بعدا در بیانیه ای تندتر به خبرگزاری ایتارتاس گفت: "اگر کشتی را تحویل ندهند، به دادگاه می رویم و تدابیر تنبیهی اعمال خواهیم کرد."

به گزارش رسانه های فرانسوی از لحاظ نظری فرانسه می تواند با پرداخت جریمه و بازگرداندن پیش پرداخت قرارداد را لغو کند.

مطالب مرتبط