دهها نفر از معترضان در هنگ‌کنگ بازداشت شدند

حق نشر عکس EPA
Image caption فدراسیون دانشجویان هنگ کنگ گفته است لستر شام، یکی از رهبران اساسی آن همراه با جوشو آوونگ از جنبش موسوم به اسکولاریسم و شماری از فعالان اصلی دیگر بازداشت شده اند.

پس از اقدام پلیس برای برچیدن اردوگاه‌های معترضان طرفدار دموکراسی در هنگ‌کنگ دهها نفر در درگیری با پلیس بازداشت شده‌اند.

جوشو آوونگ و لستر شام دو رهبر اصلی دانشجویان در میان بازداشت‌شدگان هستند.

مقامات به دستور دادگاه در حال تخلیه بخشی از منطقه تجاری موسوم به "مونگ‌کوک" هستند.

معترضان طی شب گذشته در خیابان‌های اطراف شاهراه پرتردد ناتان با ماموران پلیس که از باتوم و اسپری فلفل استفاده می‌کردند، درگیر بودند.

فدراسیون دانشجویان هنگ‌کنگ گفته است لستر شام، یکی از رهبران اساسی آنان همراه با جوشو آوونگ از جنبش موسوم به "اسکولاریسم" (Scholarism) و شماری از فعالان اصلی دیگر بازداشت شده‌اند.

طی ماههای اخیر این بار دوم است که آقای آوونگ بازداشت می‌شود. او ماه سپتامبر در آغاز اعتراضات بازداشت شده بود.

چادرها برچیده شدند

حق نشر عکس BBC CHINESE
Image caption مقامات چینی حکم دادگاه را در باره ممنوعیت تصرف محلات توسط تظاهرکنندگان در محل اعتراضات با صدای بلند قرائت کردند

مقامات پس از آن در مونگ‌کوک وارد عمل شدند که دادگاه اجازه داد چادرهای معترضان در خیابان‌های ارجیل و دنداس تخلیه شوند.

دادگاه پس از آن دستور برچیدن این اردوگاه هارا صادر کرد که یک شرکت تاکسی‌رانی از اختلال فعالیت بر اثر تظاهرت به دادگاه شکایت برد و دادگاهبه نفع این شرکت خدماتی رای صادر کرد.

تخلیه چادرهای معترضان در حالی که ضابطان قضایی موانع معترضان را بر می‌چیدند و پلیس از آن‌ها حمایت می‌کرد، روز چهارشنبه نیز ادامه یافت.

یک روزنامه محلی هنگ‌کنگ در گزارشی نوشته است بر اساس حکم دادگاه هر فردی که مانغ از این روند شود به دلیل بی‌احترامی نسبت به دادگاه دستگیر می‌شود.

مارتین ییپ، خبرنگار بی‌بی‌سی در هنگ کنگ می‌گوید به نظر می رسد اقدام پلیس برای تخلیه محل اعتراضات در روز سه‌شنبه بسیاری از حامیان اعتراضات را تشویق کرده به خیابان‌ها بیایند.

در همین حال گزارش شده است که محل اصلی اعتراضات در منطقه مالی هنگ‌کنگ و در امتداد بندر پابرجا باقی مانده است.

تظاهرات حمایت از حقوق دموکراتیک برای ساکنان سرزمین هنگ‌کنگ از اوایل ماه اکتبر آغاز و ادامه دارد. آنها از دولت چین می خواهند انتخابات رئیس اجرایی هنگ‌کنگ با برگزاری یک انتخابات آزاد انتخاب شود.

دولت چین اما می گوید نامزد هایی که مردم برایشان در انتخابات هنگ کنگ رای می دهد توسط کمیته ویژه مورد حمایت حکومت مرکزی چین تعیین می شوند.

در آغاز حرکت اعتراضی در ماه اکتبر، شمار تظاهرکنندگان به چند ده هزار نفر می‌رسید اما به تدریج، از شمار آنان کاسته شد در حالیکه تلاش مقامات دولتی و معترضان، به خصوص رهبران دانشجویی، برای دستیابی به نوعی تفاهم هم پیشرفت چندانی نداشته است.

حق نشر عکس BBC CHINESE
Image caption لستر شام، جاشوا وونگ و اسکار لیی رهبران اعتراضات دانشجویی هنگ کنگ

آقای وونگ از گروه موسوم به اسکولاریسم پیش از این به روزنامه "ساوت چاینا مورنینگ پست" (South China Morning Post) گفته بود از دستور دادگاه به عنوان بهانه‌ای برای از صحنه راندن فعالان استفاده می شود.

هنگ‌کنگ منطقه‌ای در سواحل جنوبی چین است که جمعیت آن به بیش از هفت میلیون نفر می‌رسد. این سرزمین در اواسط قرن نوزدهم به اشغال بریتانیا درآمد اما در سال ۱۸۹۸، بریتانیا این سرزمین را به مدت ۹۹ سال از چین اجاره کرد. طی سال‌های قرن بیستم، هنگ‌کنگ به یک مرکز تجاری عمده بین‌المللی تبدیل شد و به موقعیت اقتصادی ممتازی دست یافت.

با انقضای مدت اجاره، بریتانیا این سرزمین را به چین بازگرداند و در مقابل، چین متعهد شد که برخلاف سایر مناطق آن کشور که تحت نظام کمونیستی اداره می شود، حقوق ویژه ای را برای هنگ‌کنگ منظور دارد. در نتیجه، ساکنان هنگ کنگ در مقایسه با مردم سرزمین اصلی چین، از شرایط سیاسی مساعدتری برخوردار بوده‌اند.

گاهنامه دموکراسی هنگ کنگ

  • سال ۱۹۸۴: بریتانیا و چین توافقنامه ای را امضا می کنند که تظمین می دهد هنگ کنگ پس از تحویل آن به چین در سال ۱۹۹۷ "از درجه بالای از استقلال، به جز در امور خارجی و دفاعی" برخوردار خواهد بود.
  • ژوئن – ژولای ۲۰۱۴: فعالان طرفدار دموکراسی رفراندوم غیر رسمی در مورد اصلاحات سیاسی و تجمعی بزرگ برگزار می کنند. در پی آن فعالان طرفدار پکن تظاهرات می کنند.
  • ۳۱ اوت ۲۰۱۴: چین می گوید به برگزاری انتخابات مستقیم در سال ۲۰۱۷ اجازه خواهد داد، اما رای دهندگان تنها قادر به انتخاب از فهرست نامزدهای از پیش تایید شده خواهند بود. در واکنش به این تصمیم دولت فعالان تظاهرات برگزار می کنند.
  • ۲۰۱۴ سپتامبر ۲۲: گروه های دانشجویی برای یک هفته حضور در کلاس هارا تحریم می کنند.
  • ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۴: گروه موسوم به اشغال مرکز و طرفداران گروه های دانشجویی مرکز هنگ کنگ را تصرف می کنند.
  • اکتبر۲۰۱۴ : چان یینگ لیونگ، رئیس اجرای هنگ کنگ درخواست استعفای وی توسط معترضان را رد می کند. گفتگو ها میان دولت و رهربان دانشجوئی نتیجه نمی دهد. دیوان عالی به صدور دستورات برای تخلیه مکان تظاهرات آغاز می کند.
  • ۱۵ نوامبر ۲۰۱۴: تلاش رهبران دانشجویان برای انجام سفر به پکن تنیجه نمی دهد.
  • ۱۸ نوامبر۲۰۱۴: ماموران حفظ نظم به تخلیه بخشی از مکان اعتراضات آغاز می کنند.
  • ۲۰۱۷: انتظار می رود انخابات مستقیم رئیس اجرایی هنگ کنگ برگزار شود

مطالب مرتبط