هفت تن از ماموران پلیس هنگ‌کنگ بازداشت شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption در این عکس کن تسانگ، یکی از معترضان به هنگام بازداشت توسط پلیس دیده می شود که به دنبال آن ادعاها در باره ضرب شتم او مطزح شد

هفت تن از ماموران پلیس هنگ‌کنگ در ارتباط با ضرب و شتم یکی از فعالان طرفدار دموکراسی بازداشت شده‌اند.

در بیانیه پلیس هنگ‌کنگ آمده است این ماموران پلیس که از انجام ماموریت منفصل شده‌اند به ظن انجام "حمله منتهی به آسیب شدید بدنی" بازداشت شدند.

این حادثه روز ۱۵ اکتبر در جریان درگیری پلیس با معترضان زمانی رخ داد که پلیس به پاکسازی موانغ ایجادشده توسط تظاهرکنندگان در یک گذرگاه زیرزمینی اقدام کرد.

در یک کلیپ ویدئویی دیده می‌شود که کن تسانگ، یکی از معترضان در حالی که به وی دستبند زده شده از صحنه بیرون برده می‌شود و برای چند دقیقه مورد ضرب و شتم قرار می گیرد.

یکی از شبکه‌های تلویزیونی محلی این ویدیو را پخش کرده و وکیل آقای تسانگ گفته است ضرب و شتم وی پس از انتقال به ایستگاه پلیس ادامه داشته است.

مقامات پس از نشر این ویدیو به صورت فوری ماموریت افراد پلیس متهم در این حادثه را تعلیق و تحقیقات در این زمینه را آغاز کردند.

روز چهارشنبه، سخنگوی پلیس گفت که آنها تحقیقات در مورد این پرونده را به تاخیر نیانداخته‌اند، اما آقای تسان که قول داده بود ضاربان خود را شناسایی کند، تا کنون این کار را انجام نداده است.

حق نشر عکس
Image caption ویدئو فیلم برداری شده توسط روزنامه اپل دیلی به نظر می رسد نشان می دهد نیروهای پلیس یکی از تظاهر کنندگان را که دستبند دارد مورد ضرب و شتم قرار می دهند

سخنگوی پلیس از آقای تسانگ خواست "هر چه زودتر برای انجام تحقیق به پلیس کمک کند."

پلیس انتقادات قبلی در رابطه با شیوه رسیدگی به این قضیه را رد کرده و گفته است تحقیقات آنها همیشه مطابق با مقررات رسیدگی به شکایات علیه ماموران پلیس بوده است.

برچیدن چادر معترضان

امروز چهارشنبه پس از اقدام پلیس برای برچیدن اردوگاه‌های معترضان طرفدار دموکراسی در هنگ‌کنگ دهها نفر در درگیری با پلیس بازداشت شده‌اند.

جوشو آوونگ و لستر شام دو رهبر اصلی دانشجویان در میان بازداشت‌شدگان هستند.

معترضان طی شب گذشته در خیابان‌های اطراف شاهراه پرتردد ناتان با ماموران پلیس که از باتوم و اسپری فلفل استفاده می‌کردند، درگیر بودند.

مقامات پس از آن در منطقه تجاری موسوم به "مونگ‌کوک" وارد عمل شدند که دادگاه اجازه داد چادرهای معترضان در خیابان‌های ارجیل و دنداس تخلیه شوند.

دادگاه پس از آن دستور برچیدن این اردوگاه هارا صادر کرد که یک شرکت تاکسی‌رانی از اختلال فعالیت بر اثر تظاهرت به دادگاه شکایت برد و دادگاه به نفع این شرکت خدماتی رای صادر کرد.

حق نشر عکس BBC CHINESE
Image caption لستر شام، جاشوا وونگ و اسکار لیی از رهبران اعتراضات دانشجویی هنگ کنگ

در همین حال گزارش شده است که محل اصلی اعتراضات در منطقه مالی هنگ‌کنگ و در امتداد بندر پابرجا باقی مانده است.

تظاهرات حمایت از حقوق دموکراتیک برای ساکنان سرزمین هنگ‌کنگ از اوایل ماه اکتبر آغاز و ادامه دارد. تظاهرکنندگان از دولت چین می خواهند انتخابات رئیس اجرایی هنگ‌کنگ با برگزاری یک انتخابات آزاد انتخاب شود.

دولت چین اما می گوید نامزد‌هایی که مردم برایشان در انتخابات هنگ کنگ رای می دهد توسط کمیته ویژه مورد حمایت حکومت مرکزی چین تعیین می شوند.

در آغاز حرکت اعتراضی در ماه اکتبر، شمار تظاهرکنندگان به چند ده هزار نفر می‌رسید اما به تدریج، از شمار آنان کاسته شد در حالیکه تلاش مقامات دولتی و معترضان، به خصوص رهبران دانشجویی، برای دستیابی به نوعی تفاهم هم پیشرفت چندانی نداشته است.

مطالب مرتبط