هفت دانشجو در ارتباط با پژوهشگر محبوس ایغور 'محاکمه' می‌شوند

الهام توهتی حق نشر عکس AFP
Image caption الهام توهتی در نوشته‌هایش خواستار باقی ماندن ایالت سین‌کیانگ در قلمرو چین بود اما از سیاست سرکوب انتقاد می‌کرد

از چین گزارش شده است که دادگاهی در استان سین‌کیانگ در غرب این کشور ۷ دانشجوی دانشگاهی در این منطقه را به اتهام ارتباط با الهام توهتی، پژوهشگر ایغور، تحت محاکمه دارد.

خبرنگار بی‌بی‌سی در پکن پایتخت، می‌گوید که روند محاکمه آنچنان در خفا انجام شده است که مقامات قضایی سین‌کیانگ حتی برگزاری آن را تایید نمی‌کنند.

این ۷ دانشجو، ظاهرا در ارتباط با همکاری با یک سایت اینترنتی فعال در امور ایغورها که از سوی آقای توهتی راه‌اندازی شده است، تحت محاکمه قرار گرفته‌اند.

در ماه سپتامبر سال جاری، الهام توهتی، پژوهشگر برجسته ایغور که به جدائی‌طلبی متهم شده یود از سوی دادگاه مقصر شناخته و به حبس ابد محکوم شد.

دادگاه همچنین دستور توقیف تمام دارایی‌های این استاد دانشگاه را صادر کرد.

آقای توهتی درباره سیاست‌های حکومت چین در مقابله با اقلیت مسلمان آن کشور در منطقه ناآرام سین‌کیانگ اظهار نظر کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل محکومیت آقای توهتی را تاسف‌آور خوانده است.

خبرنگاران می‌گویند دولت چین فشار بیشتری را بر منتقدان سیاست دولت مرکزی در مورد مسلمانان ایالت سین‌کیانگ وارد می‌کند.

این ایالت عمدتا مسلمان‌نشین واقع در غرب چین شاهد حرکت‌های اعتراضی کسانی بوده که دولت را به تبعیض علیه مسلمانان ایغور متهم می‌کنند. همچنین، گروه‌های جدایی‌طلب ایغور نیز در این بخش از خاک چین فعالیت دارند.

دولت چین منتقدان سیاست خود در سین‌کیانگ را معمولا به جدایی‌طلبی متهم می‌کند در حالیکه قوانین این کشور مجازات‌های سنگینی را برای جدایی‌طلبی در نظر گرفته است.

الهام توهتی که اتهام جدایی طلبی را رد می‌کند در ماه ژانویه بازداشت شد. اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و آمریکا خواستار آزادی او شده‌اند.

مطالب مرتبط