هشدار سازمان امنیت و همکاری اروپا علیه تبلیغات سیاسی دولت‌ها

حق نشر عکس d
Image caption دنیا میاتوویچ از دولت‌ها خواسته است تا از کار خبرنگاری دست بردارند

یکی از مقامات ارشد سازمان امنیت و همکاری اروپا می گوید که دولت ها باید مانع "گسترش بی رویه تبلیغات سیاسی" شوند.

دنیا میاتوویچ، نماینده بخش آزادی بیان در این سازمان معتقد است که بحران حاضر در اوکراین این مسئله را حادتر کرده است.

او به بی‌بی‌سی گفت که بحران کنونی آزادی رسانه ها را به حدی تحت تاثیر قرار داده است که دامنه آن فراتر از مرزهای اوکراین رفته و به روسیه و جمهوری آذربایجان هم رسیده است.

سازمان امنیت و همکاری اروپا دارای چندین گروه ناظر است که در اوکراین مشغول به کارند، اما حوزه اختیارات خانم میاتوویچ کل منطقه ای که کشورهای آن عضویت این سازمان را دارند، در بر می گیرد.

صراحت کلام خان میاتوویچ معمولا بیشتر از همکاران خود در این سازمان است.

خانم میاتوویچ با اشاره به گزارشی تازه از وضعیت آزادی رسانه ها در کشورهای منطقه عضو این سازمان گفت که از زمان آغاز درگیری ها در اوکراین در سال پیش، نسبت به روزنامه‌نگاران و حرفه روزنامه‌نگاری "در ابعاد گسترده ای بی حرمتی" شده است.

حق نشر عکس d
Image caption تظاهرات در حمایت از آزادی بیان در روسیه، کشوری که به نظر خانم میاتوویچ خبرنگاران را بیشتر مورد آزار و اذیت قرار می دهد

او گفت: "دولت ها باید کار خبرنگاری را کنار بگذارند. گزارش من همه جزییات را در بردارد، زدن، کشتن و همه جور آزار و اذیت خبرنگاران."

بر اساس گزارش خانم میاتوویچ در طول سال گذشته ۷ خبرنگار در خشونت های اوکراین کشته شده و دست کم ۱۷۰ نفر از آنها در اثر حمله فیزیکی مجروح شده اند.

البته بسیاری معتقدند که آمار خبرنگاران مجروح شده از این بسیار بالاتر است.

همچنین بر اساس این گزارش ۸۰ نفر از خبرنگاران ربوده شده و در بازداشت به سر می برند.

اما به گفته خانم میاتوویچ این موضوع تنها به اوکراین ختم نمی شود و مشکل آزار خبرنگاران بسیار گسترده تر است.

او به ویژه درباره وضعیت آزادی رسانه ها در روسیه و جمهوری آذربایجان ابراز نگرانی کرد.

خانم میاتوویچ گفت در مورد روسیه سال‌هاست که به طور مداوم نگرانی بابت وضعیت خبرنگاران و رسانه ها وجود داشته است، اما حال با سرکوب شدن رسانه های مستقل در این کشور به نظر می رسد که وضعیت از قبل هم وخیم تر شده است.

خانم میاتوویچ می‌گوید در این میان خبرنگارانی که در روسیه به تحقیق و پوشش خبری مسائل اوکراین مشغول بوده اند با آزار و اذیت بسیاری مواجه شده اند.

خانم میاتوویچ که خود اهل بوسنی - هرزگوین است نگران آن است که با گذشت ۲۵ سال از فروریختن دیوار برلین، تبلیغات سیاسی توسط دولت ها همچنان ادامه دارد و به قوت خود باقی است.

او خطاب به دولت‌ها گفت: دست از تبلیغات سیاسی بردارید و خبرنگاری را کنار بگذارید."