پارلمان اروپا: موتور جستجوی گوگل باید از فعالیت اقتصادی آن جدا شود

حق نشر عکس EPA
Image caption گوگل نود درصد جستجوی اینترنتی در اروپا را در اختیار دارد

پارلمان اروپا رای به سخت تر شدن مقررات برای موتورهای جستجو داده و از کمیسیون اروپا خواسته تا برای جدا کردن موتور جستجوی گوگل از فعالیت‌های تبلیغاتی و اقتصادی آن اقدام کند.

نمایندگان این پارلمان با ۳۸۴ رای موافق و ۱۷۴ رای مخالف این طرح را تصویب و کمیسیون اروپا را ترغیب کردند تا با جدا کردن موتور جستجوی گوگل از فعالیت اقتصادی و تبلیغاتی آن، تسلط مطلق گوگل بر بازار اروپا را بشکند.

البته پارلمان اروپا قدرت آن را ندارد تا به این شکل گوگل را تجزیه کند اما درخواست آن از کمیسیون اروپا، به مثابه سیاسی شدن موضوع تنظیم رقابت در اینترنت و پیام واضحی برای رهبران اروپایی است که مقررات این قاره را در مورد اینترنت سخت تر کنند.

کمیسیون اروپا تا به حال رای به تجزیه هیچ شرکتی نداده و بسیاری براین عقیده هستند که بعید است چنین رایی صادر کند.

در قطعنامه ای که پارلمان اروپا امروز پنج‌شنبه (۶ آذر، ۲۷ نوامبر) تصویب کرد از کمیسیون اروپا خواسته "از هر گونه سوء استفاده موتورهای جستجویی که به بازاریابی پیوند خورده‌اند جلوگیری کند" و طرح هایی را که "هدفشان جدا کردن موتورهای جستجو از دیگر فعالیت های اقتصادی است مد نظر قرار بدهد."

گوگل هنوز در باره تصویب این قطعنامه اظهار نظر نکرده است اما سیاستمداران و نهادهای تجاری آمریکا نارضایتی خود را از آن ابراز کرده اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption گوگل متهم شده با سیاست‌های ضد رقابتی رقبا را از دور خارج می کند

تصمیم نهایی در این باره را باید مارگارت وستاگر، کمیسیونر رقابت اقتصادی اتحادیه اروپا اتخاذ کند.

خانم وستاگر همچنین مسئول پرونده شکایت رقبا از گوگل در سال ۲۰۱۰ است که از کمیسیون اروپا خواسته‌اند چهار موضوع را بررسی کند:

  • اینکه گوگل جستجوی موضوعی خود را در قیاس با سایر رقبا به چه روش‌هایی عرضه می کند
  • اینکه گوگل چگونه محتوای سایت های دیگر مثل سایت های بررسی رستوران ها را کپی کرده و آن را در خدمات خود می‌گنجاند
  • انحصاری که گوگل برای فروش تبلیغ بر اساس جستجوی کاربران برای خود ایجاد کرده
  • محدودیت هایی که گوگل برای تبلیغ کنندگان ایجاد می کند تا تبلیغات خود را به موتورهای جستجوی رقیب نبرند

مسئول این پرونده پیش از خانم وستاگر، خواکین آلمونیا بود که موفق نشد آن را به نتیجه برساند. گوگل مجموعه‌ای از امتیازها را پیشنهاد کرد اما هیچکدام مورد قبول قرار نگرفتند و آقای آلمونیا به ناچار تنها راه حل ممکن را تعیین جریمه دانسته بود. گفته می شود چنین جریمه ای می تواند بالغ بر پنج میلیارد دلار شود.

با این حال انتقاد از سیاست‌های ضد رقابتی گوگل باعث شده تا رهبران اروپایی به فکر چاره باشند.