حمله به رهبر یک گروه مخالف دولت تاجیکستان در مسکو

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ائتلاف "تاجیکستان نو" نیروهای امنیتی تاجیکستان را به سوء قصد به جان مقصود ابراهیم‌اف متهم کرده است

پلیس روسیه خبر داده که افراد نامعلوم در مسکو، پایتخت، به جان مقصود ابراهیم‌اف، رهبر سازمان "جوانان تاجیک برای احیای تاجیکستان"، یکی از تشکلهای مخالف دولت تاجیکستان، سوء قصد مسلحانه انجام داده‌اند.

دفتر مطبوعاتی وزارت کشور روسیه در شهر مسکو با تأیید این خبر به رسانه‌های روسیه گفته است که این حادثه دیشب، ۲۶ نوامبر، ساعت ۲۲:۵۵ به وقت مسکو در کوچه سیوانسکایا، رخ داده است.

به گفته مسئولان این نهاد، آقای ابراهیم‌اف از شلیک گلوله و ضربه‌های چاقو زخمی شده و در حال حاضر در یکی از بیمارستانهای مسکو بستری است. وضع سلامت او وخیم ارزیابی می‌شود.

در رابطه با این حادثه پرونده جنایی باز شده و پلیس روسیه گفته است که عوامل این حمله را بررسی می‌کند.

مقصود ابراهیم‌اف رهبر سازمان موسوم به "جوانان تاجیک برای احیای تاجیکستان" و عضو شورای ائتلاف موسوم به نام "تاجیکستان نو" است که از گروهها و شخصیتهای مخالف دولت امامعلی رحمان تشکیل یافته است.

ائتلاف "تاجیکستان نو" تابستان سال جاری از سوی جنبش "وطندار" به رهبری داداجان عطاالله، روزنامه‌نگار تبعیدی و منتقد دولت، "گروه ۲۴" به رهبری عمرعلی قوت‌اف، بازرگان ناراضی، و گروه موسوم به "جوانان تاجیک برای احیای تاجیکستان" به رهبری مقصود ابراهیم اف، یک بازرگان ناراضی دیگر، تأسیس شده، و مردم را روز ۱۰ اکتبر به تظاهرات فرا خوانده بود.

آقای ابراهیم اف برگزارکننده چندین گردهمایی اعتراضی جوانان تاجیک در شهرهای گوناگون روسیه علیه دولت کنونی تاجیکستان نیز بوده است.

این وضعیت سبب شده که مخالفان و منتقدان امامعلی رحمان سوء‌قصد به جان آقای ابراهیم‌اف را یک عمل طرح ریزی شده از سوی مقامات تاجیکستان علیه مخالفان خود خوانده‌اند.

امروز، ۲۷ نوامبر شورای ائتلاف نیروهای مخالف "تاجیکستان نو" با نشر بیانیه ای امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان را، به طراحی و فرمایش این عمل و آنچه این شورا "قتلهای سیاسی در کشور" خوانده، متهم کرده است.

در بیانیه ائتلاف "تاجیکستان نو" همچنین آمده: "ائتلاف خشمگین است که نیروهای امنیتی تاجیکستان در قلمرو روسیه آدمربایی می‌کنند و مخالفان دیکتاتور رحمان را به قتل می‌رسانند و این کار عمدتا با کمک نیروهای فاسد روسی صورت می‌گیرد."

این ائتلاف از مقامات روسیه تقاضا کرده است که "به آدمربایی و قتل مخالفان تاجیک خاتمه دهند، قضیه سوء قصد به جان شهروند تاجیکستان را تحقیق و عاملان آن را پیدا و مجازات کنند."

دولت روسیه و مقامات تاجیکستان درباره این بیانیه هنوز واکنشی رسمی نشان نداده‌اند.

به گفته این ائتلاف، نام آقای ابراهیم اف در "فهرست سیاه دولت تاجیکستان" درج شده و مقامات تاجیک پیشتر او را مورد جستجوی بین‌المللی قرار داده بودند.

در این بیانیه که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، اعضای ائتلاف مخالفان دولت تاجیکستان در خارج از این کشور همچنین نوشته‌اند: "ما می‌دانیم علیه او (مقصود ابراهیمف) از سوی نهادهای امنیتی تاجیکستان تهدیدهای متعددی وارد شده بود، حتی به اعضای خانواده و پیوندانش در تاجیکستان نیز فشار وارد شده بود."

مطالب مرتبط