اعتصاب عمومی یونان را فلج کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption اعتصاب کادر کنترل ترافیک هوایی به لغو ده‌ها پرواز منجر شده است

اعتصاب عمومی ۲۴ ساعته در اعتراض به تدابیر اقتصاد ریاضتی دولت یونان، مدرسه‌ها و ادارات دولتی را بسته و حمل و نقل را در سراسر یونان مختل کرده است.

در پی دعوت به اعتصاب دو اتحادیه بزرگ یونان بخش‌های خصوصی مانند بخش‌های عمومی و دولتی تحت تاثیر قرار گرفته اند.

یونان سرانجام از یک دوره رکود شش ساله خارج شده است و دولت این کشور تلاش می‌کند از زیر بار وام ۲۴۰ میلیارد یورویی که بابت کمک‌های بین‌المللی دریافت کرده خارج شود. اما یونانی‌ها از تداوم سیاست ریاضتی و نرخ بالای بیکاری عصبانی هستند.

انتظار می رود تدابیر ریاضتی تازه ای از سوی آنتونیس سامارس، نخست وزیر محافظه کار یونان اعلام شود و همین موضوع قرار است هزاران معترض را در آتن پایتخت و دیگر شهرهای مهم این کشور به خیابان ها بیاورد.

این اولین اعتصاب سراسری از ماه آوریل تا کنون است. بانک ها و فروشگاه ها تعطیلند و بیمارستان ها نیز تنها بخش فوریت های پزشکی خود را فعال باقی گذاشته اند.

به گزارش رسانه های یونان این سی و دومین اعتصاب گسترده از سال ۲۰۱۰ تا کنون است. در سال ۲۰۱۰ یونان در میانه بحران اقتصادی منطقه یورو به دنبال کمک اقتصادی بین‌المللی بود.

گزارش‌ها حاکی است که خیابان‌های اصلی شهر آتن بسته شده‌اند و حمل و نقل عمومی شدیدا مختل شده است. کشتی‌ها اسکله‌هایشان را ترک نمی‌کنند و اعتصاب کادر کنترل ترافیک هوایی به لغو ده‌ها پرواز منجر شده است.

وزرای دولت یونان به بروکسل مقر اتحادیه اروپا رفته‌اند تا درباره بودجه سال آینده این کشور با وام دهند‌های اتحادیه‌ اروپا و صندوق بین‌المللی پول مذاکره کنند. بودجه‌ای که انتظار می‌رود اصلاحات در زمینه بازنشستگی و اخراج تعداد بیشتری از کارکنان دولت را به دنبال داشته باشد.

کنفدراسیون سراسری کارگران یونان در بیانیه‌ای اعلام کرده است که قصد دارد “دلبستگی متعصبانه” دولت یونان و وام‌دهنده‌های بین‌المللی را به افزایش مالیات‌ها و تدابیر ریاضتی به چالش بکشد.

پارلمان یونان ماه آینده بودجه سال ۲۰۱۵ این کشور را بررسی خواهد کرد.

یونانی‌ها بالاترین نرخ بیکاری را در اتحادیه اروپا دارند. هر چند این آمار در حال کاهش است اما هنوز ۲۶ درصد یونانی‌ها بیکارند و نرخ بیکاری در میان جوانان ۵۰ درصد است.