'روسیه می‌تواند کنترل تمامی دریای سیاه را در دست بگیرد'

حق نشر عکس AP
Image caption آقای بریدلف برای گفتگو با رهبران عالیرتبه اوکراین در این کشور حضور دارد.

ژنرال فیلیپ بریدلف، بالاترین فرمانده نظامی ناتو هشدار داده است که روسیه می تواند از "نظامی‌کردن" شبه جزیره کریمه که به خاک این کشور ملحق شده برای کنترل تمامی دریای سیاه استفاده کند.

ژنرال بریدلف که در کیف پایتخت اوکراین سخن می‌گفت تاکید کرد که تاسیسات و تجهیزات نظامی روسیه که در حال حاضر کریمه مستقر می شوند می توانند "تقریبا تمامی دریای سیاه" را تحت الشعاع قرار دهند.

آقای بریدلف برای گفتگو با رهبران عالیرتبه اوکراین در این کشور حضور دارد.

روسیه در ماه مارس، فروردین ماه گذشته شبه جزیره کریمه را به خاک خود ملحق کرد.

وزیر دفاع روسیه روز چهارشنبه گفت ۱۴ جت را به عنوان بخشی از یک اسکادران نطامی شامل ۳۰ جت جنگنده در شبه جزیره کریمه مستقر کرده است.

خبرگزاری روسی اینترفاکس گزارش داده است که "اولین گروه از جت‌های جنگنده از پادگان نظامی کراسوندار به مقصد پادگان هوایی بلبک در کریمه پرواز کرده‌اند."

ژنرال بریدلف پیشتر گفته بود که تعداد زیادی از نظامیان روسیه برای آموزش نظامی و مشاوره به شورشیان جدایی‌طلب در خاک اوکراین حضور دارند.

روسیه کماکان اتهام‌ کشورهای غربی را درباره نقش آفرینی در بحران اوکراین رد می‌کند. این بحران تاکنون جان ۴ هزار و سیصد و هفده نفر را گرفته است.

ولادیمیر پوتین گفته است که روسیه تهدیدی برای هیچ کس نیست و در مقابل تلاش‌هایی که این کشور را 'به سوی دسیسه‌های ژئوپولتیک می کشانند' مقاومت می‌کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption انگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت تحریم روسیه اجتناب ناپذیر است.

در همین حال آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در نشستی در پارلمان این کشور در برلین به مواضع روسیه در قبال اوکراین به شدت حمله کرد.

خانم مرکل در مجلس فدرال آلمان گفت "هیچ توجیه و بهانه‌ای برای الحاق کریمه به روسیه وجود ندارد...هیچ چیز مشارکت مستقیم یا غیرمستقیم روسیه را در تنش‌های دونتسک و لوهانسک توجیه نمی‌کند."

به گفته خانم مرکل روسیه قوانین صلح آمیز اروپا را زیر سوال می‌برد و 'قوانین بین‌المللی را لگدمال کرده است."

خانم مرکل افزود که آتش‌بس پایدار در شرق اوکراین بعید است و به همین دلیل تداوم تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه "اجتناب‌ناپذیر" است.

ایالات متحده و اروپا روسیه را به دلیل ایفای نقش در بحران‌ اوکراین تحریم کرده‌اند.

هزینه انسانی جنگ در شرق اوکراین

بر اساس گزارش سازمان ملل که در ۱۸ نوامبر (هفته گذشته) منتشر شده در اثر درگیری‌های شرق اوکراین تا امروز ۴ هزار و ۳۱۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند و ۹ هزار و ۹۲۱ نفر زخمی‌ شده‌اند.

همچنین ۴۶۶ هزار و ۸۲۹ نفر در کشور اوکراین آواره شده‌اند و ۴۵۴ هزار و ۳۳۹ نفر به خارج از کشور پناهنده شده‌اند که ۳۸۷ هزار و ۳۵۵ از پناهندگان به روسیه گریخته‌اند.