صنعت نفت روسیه در راه انجماد کامل

Image caption قیمت نفت در حال سقوط است و هزینه‌های استخراج روز به روز افزایش می‌یابد.

بدون بازدید از یک چاه در سیبری غربی، هرگز نمی توان فهمید استخراج نفت در روسیه چقدر دشوار است.

نزدیکرین روستا به تاسیسات سَلِیم دو ساعت فاصله دارد، توده‌های برف سنگین منطقه را پوشانده و تا نزدیکترین فرودگاه بیش از ۳۰۰ کیلومتروراه است.

سلیم پترولیوم، سرمایه‌گذاری مشترکی است که از سال ۱۹۹۶ میان شرکت‌های نفتی گازپروم و رویال داچ شل به منظور بهره‌برداری و توسعه صنعت نفت در سیبریای غربی ایجاده شده است.

دمای هوا منهای ۲۰ درجه سلیسیوس است، و به گفته‌ محلی‌ها دما در زمستان تا منهای ۴۰ درجه سانتی‌گراد هم اُفت می‌کند. هرچند، صنعت نفت روسیه با چالش‌هایی مهمتر از سرما روبرو است.

قیمت نفت در حال سقوط است و هزینه‌های استخراج روز به روز افزایش می‌یابد؛ همزمان منابع نیز رو به افول می‌روند.

تحریم‌های غرب علیه شرکت‌های نفتی به دلیل اقدامات روسیه در اوکراین نیز مزید بر علت شده است.

در حالی که تولیدکنندگان نفت اوپک در وین ملاقات می‌کنند تا راهی برای مقابله با کاهش قیمت‌ها بیابند، روسیه نیز برای همراهی با این اقدام تمایل نشان داده است.

فشارها بر صنعت نفت روسیه در حال افزایش است. میدان‌های نفتی که دسترسی آسانتری داشتند، پیشتر کاوش شده‌اند.

پتر فدروف، سرپرست برنامه‌های حفاری در شرکت سلیم پترولیوم، می‌گوید: "استخراج نفت روز به روز سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. ما مجبور هستیم که پروژه‌های جدید را در شرایط پیچیده‌‌تر، به ویژه در بستر دریا و قطب شمال، توسعه دهیم."

تحریم‌ها هم به مشکلات می‌افزاید.

حق نشر عکس NC
Image caption پیش از این، روسیه مهمترین تجهیزات فنی مورد نیاز را برای بهره‌برداری از ذخایر با دسترسی کمتر وارد می‌کرد.

پیش از این، روسیه مهمترین تجهیزات فنی مورد نیاز را برای بهره‌برداری از ذخایر با دسترسی کمتر وارد می‌کرد.

اکنون اما واردات متوقف شده است و پروژه‌های بلندپروازانه و با تکنولوژی بالا یکی پس از دیگری از متوقف می شوند:

شرکت آمریکایی اکسان‌ موبیل، دومین شرکت نفتی بزرگ جهان، کار اکتشاف در میدان‌های قطب شمال را متوقف کرده است، پروژه‌ای که در همکاری با شرکت روسی روس‌نفت آغاز شده بود.

شرکت نفتی شِل سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت نفتی گازپروم را برای توسعه نفت سنگ های منطقه خانتی-مانسیسک به حالت تعلیق درآورده است.

روند توسعه شرکت سلیم پترولیوم، پروژه مشترک شل و گازپروم بر روی میدان نفت سنگ در غرب سیبری کند شده است هرچند که این شرکت می‌گوید به فعالیت هایش ادامه می دهد.

تحریم‌ها نه تنها تجهیزات تکنیکی که بخش های خدماتی صنعت نفت از قبیل ساخت، تعمیر،حفاری و اکتشاف در میدان‌های نفتی جدید را هم در بر می گیرد.

ویتالی بوشِوف، کارشناس نفت، در این باره می‌گوید: "آینده صنعت نفت احتمالا در قطب شمال است اما برای تحقق آن حفر چاه های نفت باید همین حالا انجام شود."

بیش از نیمی از بودجه روسیه از طریق درآمد نفت و گاز تأمین می‌شود و این کشور به شدت وابسته به صادرات است.

اما نیازهای این کشور برای توسعه میدان‌های نفتی با حفظ و نگهداری نرخ فعلی تولید برآورده می‌شود.

پیش از تحریم‌ها پیش‌بینی شده بود که تولید نفت تا سال ۲۰۲۰ در غرب سیبری ۱۱.۵ درصد سقوط کند. ممکن است سرعت این سقوط حالا بیشتر شود و احتمالا جبران چنین خسارتی آسان نخواهد بود.

الکساندر کافکین، استاد موسسه نفت و گاز در آکادمی علوم روسیه می‌گوید: "با وضعیت حقیقتاً هشداردهنده‌ای روبرو هستیم. در تئوری، ظرف چند سال قادر خواهیم بود که تکنولوژی‌های غربی را با نمونه‌های داخلی جایگزین کنیم اما کسی باید کار را آغاز کند. بسیاری از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند منتظر و تماشاچی بمانند؛ این درحالی است که زمان به ضرر ما بازی می‌کند."

آقای خاوکین می‌گوید که روسیه برای افزایش تولید و صادراتش نیاز دارد نوآوری‌هایی مانند نانوتکنولوژی را بپذیرد اما برای این کار به سرمایه‌گذاری نیاز دارد و بعید است که با وجود فشار تحریم‌های غرب بتواند دست به چنین کاری بزند.