پهن کردن لباس در بالکن و نگهداری حیوانات وحشی در شارجه ممنوع شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پهن کردن لباس در بالکن منازل طبق قانون جدید " استفاده نادرست" و ناقض زیبایی محیط شهری تلقی می شود

اخیرا دولت شارجه اعلام کرده که پهن کردن لباس در بالکن ساختمانها و مالکیت و نگهداری "حیوانات وحشی و خطرناک" ممنوع است و متخلفان جریمه خواهند شد.

به گزارش گلف نیوز یکی از روزنامه های چاپ این کشور، ماموران انتظامی طی دو هفته گذشته کارزار گسترده ای را در بزرگترین شهر امارات متحده عربی اجرا کردند. در جریان این کارزار افرادی که از بالکن خانه های خود به شکل " نادرستی استفاده می کنند" در آنجا لباس پهن می کنند و یا آنتن های ماهواره ای نصب کرده اند، ۵۰۰ درهم (معادل ۱۳۵ دلار) جریمه شده اند.

مقامات شارجه می گویند هدف این کارزار جمع آوری درآمد برای دولت نیست و صرفا به خاطر "حفظ زیبایی شهر" اجرا می شود. اما برخی از مردم با این ادعای دولت مخالفند و می گویند پهن کردن لباس در آفتاب باعث می شود مردم از خشک کن های برقی کمتر استفاده کنند و در نتیجه مصرف انرژی و آلودگی ناشی از آن را کاهش می دهد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گفته شده علاقه زیادی به یوزپلنگ به عنوان حیوان خانگی در امارات وجود دارد

در این هفته صاحبان حیوانات نایاب نیز خبر بدی دریافت کرده اند. سلطان بن محمد القاسمی، امیر شارجه با صدور فرمانی مالکیت و نگهداری "حیوانات شکارچی و خطرناک" را ممنوع کرد.

براساس این فرمان امیر شارجه، نگهداری جانوران خطرناک در منازل و یا مزارع فارغ از اینکه دلیل و انگیزه تملک آن چه باشد، مطلقا ممنوع خواهد شد. متخلفان صد هزار درهم (معادل ۲۷ هزار دلار ) جریمه می شوند.

براساس گزارشهایی که درسال ۲۰۱۳ در مطبوعات امارات متحده عربی منتشر شده بود، جانوران درنده ای مثل یوزپلنگ، شیر و ببر را می توان بدون دردسر در بازار خریداری کرد . قیمت آنها گاهی به ۵۰ هزار درهم، حدود سیزده هزار دلار می رسد.