حسنی مبارک از اتهام مشارکت در کشتار معترضان مصری تبرئه شد

حق نشر عکس AP
Image caption حسنی مبارک با برانکارد در دادگاه امروز حضور یافت

دادگاهی در مصر حسنی مبارک، رئیس‌جمهور سابق آن کشور را از اتهام مشارکت در کشتار معترضان در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۱ میلادی تبرئه کرد.

آقای مبارک همچنین از اتهام فساد مالی در ارتباط با صادرات گاز به اسرائیل تبرئه شده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حبیب عادلی، وزیر کشور سابق هم از اتهامات وارده تبرئه شده است. او به کشتار صدها نفر در جریان اعتراضات آن کشور در سال ۲۰۱۱ میلادی متهم شده بود.

قاضی دادگاه روز شنبه، ۲۹ نوامبر، چندین نفر دیگر از مقامات ارشد امنیتی سابق هم از اتهامات وارده مبرا دانست.

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در قاهره می‌گوید که حکم امروز دادگاه را می‌توان حکم پایانی بر عصر انقلاب در مصر دانست: "با این حکم، اکنون کسانی که فرزندانشان در اعتراضات مصر کشته شده‌اند، دیگر نمی‌توانند حسنی مبارک یا وزیر او را عامل کشتار بدانند و در کل، نظام و سازمان حاکم بر مصر از قتل این افراد مبرا شده است."

خبرنگار ما یادآور شد: "وضعیت کنونی مصر نیز به شکلی واضح به دوران حسنی مبارک شبیه شده است، از جمله دیگر مجالی برای نقد و ابراز مخالفت در رسانه‌ها نیست و تظاهرات و تجمع نیز به هیچ صورت پذیرفته نمی‌شود."

گفته شده است که حدود ۸۰۰ نفر در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۱ میلادی که به سقوط حکومت حسنی مبارک منجر شد، کشته شدند.

آقای مبارک در سال ۲۰۱۲ میلادی به همراه آقای عدلی به اتهام همدستی در کشتن تظاهرکنندگان مصری به حبس ابد محکوم شد، اما در ژانویه ۲۰۱۳ میلادی، دیوان عالی مصر درخواست تجدیدنظر این دو نفر را با استدلال‌های فنی پذیرفت و به محاکمه مجدد آنها رای داد.

با وجود تبرئه از این اتهامات، آقای مبارک ۸۶ ساله هم‌اکنون در حال گذراندن محکومیت سه ساله خود به اتهام اختلاس اموال عمومی است.