پلیس مصر و معترضان به تبرئه حسنی مبارک در قاهره درگیر شدند

حق نشر عکس EPA
Image caption معترضان به برائت حسنی مبارک در حوالی میدان تحریر قاهره تجمع کرده‌اند

در پی اعلام حکم برائت حسنی مبارک، رئیس‌جمهور سابق مصر از اتهام کشتار معترضان در جریان بهار عربی، مخالفان او در حوالی میدان تحریر در قاهره، پایتخت، تجمع کرده و با نیروهای امنیتی و پلیس درگیر شده‌اند.

براساس گزارش‌ها، حدود دو هزار نفر در نزدیکی میدان تحریر تجمع کرده‌اند و بر شمار آنها مرتب اضافه می‌شود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در قاهره می‌گوید که ارتش و نیروهای پلیس از ظهر امروز (شنبه، ۲۹ نوامبر) و پس از صدور حکم برائت آقای مبارک در میدان تحریر حاضر شده بودند، چون پیش‌بینی می‌شد که پس از اعلام حکم، در آنجا تظاهرات شود.

او گفت که از شامگاه امروز نیروهای امنیتی حضور گسترده‌ای در منطقه دارند و میدان تحریر را محاصره کرده‌اند، به همین دلیل معترضان نتوانسته‌اند خود را به میدان برسانند و پشت حلقه محاصره تجمع کرده‌اند.

خبرنگار ما جمعیت حاضر در میدان تحریر را "بزرگ‌ترین تظاهرات در مرکز قاهره در یک سال و نیم اخیر" توصیف کرد و گفت که نیروهای پلیس سعی داشته‌اند با شلیک گاز اشک‌آور و بازداشت معترضان، آنها را متفرق کنند، ولی جمعیت همچنان از راه‌های مختلف سعی دارد خود را به میدان برساند.

دادگاه رسیدگی‌کننده به اتهامات حسنی مبارک در ارتباط با مشارکت او در کشتار معترضان در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۱ میلادی، او را تبرئه کرده است. درباره این حکم بیشتر بخوانید: حسنی مبارک از اتهام مشارکت در کشتار معترضان مصری تبرئه شد

آقای مبارک بعد از صدور حکم دادگاه، در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که مرتکب "هیچ کار اشتباهی" نشده است.

او که ۸۶ سال دارد، به جرم اختلاس اموال عمومی به سه سال زندان محکوم شده است و هم‌اکنون دوره حبس خود را در یک بیمارستان نظامی می‌گذراند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای مبارک با برانکارد به دادگاه منتقل و از آنجا خارج شد

تجمع و حضور خیابانی شبانه‌روزی مخالفان حسنی مبارک در میدان تحریر قاهره یکی از محورهای اصلی اعتراضات در سال ۲۰۱۱ میلادی بود.

مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در قاهره می‌گوید: خیلی‌ها فکر می کنند که تظاهرات شامگاه روز شنبه در روزهای آینده هم ادامه خواهد داشت و گسترده خواهد شد.

با این حال، او اضافه می‌کند که در شرایط کنونی، سازمان‌دهندگان تجمعات اعتراضی در سال ۲۰۱۱ میلادی، اغلب در زندان هستند و گروه‌های مخالف نیز امکان سازماندهی و تحرک ندارند، به همین دلیل بعید است که اعتراضات اخیر ادامه یابد.

او گفت که تحمل پلیس در مقابل حرکت‌های اعتراضی نیز کم شده و برخورد با معترضانی که در تجمعات حاضر می‌شوند، شدت یافته است، از جمله اغلب شرکت‌کنندگان در تظاهرات در یکسال اخیر به ۱۰ تا ۱۵ سال زندان محکوم شده‌اند.

او یادآور شد که روز گذشته (جمعه، ۲۸ نوامبر) تنها در مدت یک روز ۲۰۰ نفر بازداشت شدند، چون فقط قصد تظاهرات داشته‌اند.

مطالب مرتبط