رئیس‌ جمهوری نیجریه: عاملان حمله را از زیر سنگ هم که شده پیدا می‌کنیم

حق نشر عکس AFP
Image caption یک خبرنگار گفته است در سردخانه اصلی شهر جسد ۲۰۰ نفر را شمرده است.

رئیس جمهوری نیجریه وعده داده است عاملان حمله مرگبار روز جمعه به مسجد شهر کانو را، "از زیر سنگ هم که شده" پیدا خواهد کرد.

گودلاک جاناتان رئیس جمهور نیجریه در واکنش به حمله‌ای که با اسلحه و بمب به نمازگزاران انجام شد، از مردمش خواست که "با دشمن مشترک مقابله کنند."

انفجار سه بمب در مراسم نماز جمعه یکی از بزرگترین مساجد در کانو نیجریه منجر به کشته شدن ده ها نفر شده است. به گفته شاهدان عینی مردان مسلح پس از وقوع انفجارها به روی مردم آتش گشودند.

رئیس جمهور نیجریه به سرویس‌های امنیتی کشورش دستور یک عملیات گسترده را داده‌ تا "عاملان این حمله تروریستی که حق زندگی، کرامت و عدالت جویی شهروندان را زیر پا گذاشته‌اند، از زیر سنگ هم شده پیدا کنند".

مقامات نیجریه این حمله را به گروه بوکوحرام نسبت می‌دهند هر چند تاکنون هیچ کس مسئولیت آن را به عهده نگرفته است.

پلیس می گوید ۳۵ نفر در این حمله کشته شده اند اما شاهدان عینی می گویند قربانیان بیشتر بوده اند.

یک خبرنگار گفته است در سردخانه اصلی شهر جسد ۲۰۰ نفر را شمرده است.

یکی از نیروهای امدادی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه تعداد مجروحان را ۲۷۰ نفر و کشته شدگان را ۱۲۰ نفر اعلام کرده است با این همه تعداد کشته شدگان هنوز تایید نشده است.

یکی از نمازگزاران به خبرگزاری فرانسه گفته است "درست پس از شروع نماز، دو انفجار پی در پی در محوطه مسجد و سپس انفجار سوم در جاده ای در نزدیکی رخ داد."

امیر کانو یکی از رهبران بلندپایه مسلمانان نیجریه که معمولا در این مسجد پیش نماز می شود، اخیرا از مردم خواسته بود تا علیه گروه افراطی بوکو حرام مسلح شوند.