نیکولا سارکوزی رهبر حزب مخالف دولت شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیکولا سارکوزی پس از پیروزی در انتخابات حزبی

رئیس جمهور پیشین فرانسه، نیکولا سارکوزی به عنوان رهبر حزب اتحاد جنبش مردم برگزیده شد. با این رای، او در انتخابات آینده ریاست جمهوری فرانسه با حزب حاکم رقابت خواهد کرد.

آقای سارکوزی، با به دست آوردن بیش از ۶۴ درصد آرا، از نزدیک‌ترین رقیبش برونو ماری پیش افتاد. او تحت فشار بود که با اختلاف آرای بالا این انتخابات را ببرد و امیدوار بود بیش از ۷۰ درصد آرا را به دست بیارود و شانس پیروزی مجددش را زنده نگه دارد.

هر چند فرانسوا اولاند رئیس جمهور کنونی فرانسه محبوبیت چندانی ندارد اما حزب دست راستی اتحاد جنبش مردمی هم برای کسب محبوبیت با مشکل مواجه است.

آقای سارکوزی ۵۹ ساله اولین بار وقتی که در سال ۲۰۰۴ به رهبری این حزب انتخاب شد بیش از ۸۵ درصد آرا را از آن خود کرد.

او از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ رئیس جمهور فرانسه بود اما پس از شکست از آقای اولاند سیاست را ترک کرد.

بیش از ۱۵۰ هزار عضو حزب (بالاتر از ۵۰ درصد) در این انتخابات شرکت کردند هر چند که روند این انتخابات به دلیل حمله سایبری با اختلال انجام شد. آقای ماری، وزیر پیشین کشاورزی ۲۹ درصد آرای حزب را کسب کرد و نامزد سوم هرو مارتیون بیش از ۶ درصد رای آورد.

"شخصیت تفرقه افکن"

آقای سارکوزی پس از این پیروزی در صفحه فیس‌بوک خود پیغامی برای هوادارانش منتشر کرد و نوشت "من می‌خواهم از همه اعضای حزب اتحاد جنبش مردم که به من افتخار دادند و به عنوان رهبر خانواده سیاسی‌مان انتخابم کردند تشکر کنم."

آقای سارکوزی نوشته است که "بسیج نیروهای حزب در تاریخ جنبش ما بی‌نظیر است و انتخاب آنها بهترین واکنش به دو سال اختلاف و نزاع داخلی بود." اما یک سخنگوی حزب سوسیالیست آقای اولاند گفته است که کارزار انتخاباتی حزب اتحاد جنبش مردمی "هیچ چیز تازه‌ای برای فرانسه ندارد."

کارینه ناراسیگون گفته است که "پیروزی آقای سارکوزی در کارزار حزب اتحاد جنبش مردمی، بازگشت پیروزمندانه‌ای که او انتظارش را می‌کشد نیست." فلوریان فیلیپوت، سخنگوی حزب دست راستی جبهه ملی، نتیجه این انتخابات را "شکست مطلق" برای آقای سارکوزی توصیف کرد.

حزب اتحاد جنبش مردمی نامزد خود را برای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال ۲۰۱۷ معرفی می‌کند اما خبرنگاران می‌گویند رای کمتر از حد انتظاری که سارکوزی در انتخابات رهبری حزب به دست آورد، باعث می‌شود سایر رهبران حزب تشویق شوند که در مقابلش بایستند. آلن ژوپه، نخست وزیر پیشین فرانسه و فرانسیسکو فیلون به شدت مایل بوده‌اند که نامزد حزب اتحاد جنبش مردمی برای انتخابات ریاست جمهوری باشند.

آقای سارکوزی به خاطر وضعیت زندگی خصوصی‌ غیرمعمولش چندان بین برخی از فرانسوی‌ها محبوب نیست و یک دوره ریاست جمهوری‌اش منتقدان زیادی دارد.

در سال ۲۰۱۲ وقتی ژان فرانسوا کوپه از دوستان سارکوزی به رهبری حزب انتخاب شدِ آقای فیلون حاضر نشد که پیروزی او را بپذیرد و این ضربه مخربی به وجهه حزب اتحاد جنبش مردمی وارد کرد.

مطالب مرتبط