'شکست' همه پرسی محدود سازی مهاجرت در سوئیس

حق نشر عکس AP
Image caption بسیاری از مردم سوئیس از شلوغی و تخریب محیط زیست در آن کشور کوچک و کوهستانی نگران هستند

بر اساس گزارشهای رسیده از سوئیس به نظر می رسد اکثریت مردم آن کشور در یک همه پرسی به محدود کردن مهاجرت رای منفی داده اند.

این همه پرسی دومین رای گیری عمومی در سوئیس در خصوص محدود سازی مهاجرت در سال جاری میلادی است.

تلویزیون ملی سوئیس گزارش داده است که بر اساس نتایج غیر قطعی که تا کنون به دست آمده است، حدود ۷۴ درصد رای دهندگان مخالف ایجاد محدودیت شدید در مهاجرت به آن کشور بوده اند.

در ماه فوریه گذشته، اکثریت کوچکی از مردم سوئیس به ایجاد "سهمیه" مهاجرتی رای دادند که با توافق‌نامه سوئیس با اتحادیه اروپا در خصوص آزادی حرکت افراد مغایر است.

پیشنهاد جدیدی که امروز به آراء عمومی گذاشته می شود این است که پذیرش مهاجران در هر سال به ۰/۲ درصد جمعیت کشور محدود شود.

جمعیت سوئیس چیزی حدود ۸,۱۸۰,۰۰۰ نفر است و بنابرین در صورت پذیرفته شدن این پیشنهاد توسط عموم مردم، مهاجرت به آن کشور در حد ۱۶,۰۰۰ نفر در سال کنترل خواهد شد.

افزایش جمعیت در سوئیس در دهه های اخیر سریع بوده است؛ جمعیت آن کشور ۲۰ سال پیش تنها حدود هفت میلیون نفر بوده است.

با این که نرخ بیکاری در سوئیس پایین بوده و استانداردهای زندگی نسبتا بالا هستند، بسیاری از مردم آن کشور از شلوغی و تخریب محیط زیست در آن کشور کوچک و کوهستانی نگران هستند.

با این حال، احزاب عمده سیاسی سوئیس مخالف این محدود سازی مهاجرت هستند و می گویند که اقتصاد کشور در صورت تصویب آن آسیب خواهد دید.

در حال حاضر حدود ۲۵ درصد نیروی کار در سوئیس، نیروی خارجی است و و صاحبان سرمایه و بنگاههای تولیدی خواستار جذب نیروی کار ماهر از سراسر اروپا هستند.

بیشترین مهاجران در سوئیس ایتالیایی ها، آلمانی ها و اتباع کشورهای یوگوسلاوی سابق هستند.