بحران ابولا: خوشبینی سازمان بهداشت جهانی به تحقق اهدافش

حق نشر عکس AP

سازمان بهداشت جهانی (دبلیو اچ او) می گوید که اهداف ۶۰ روزه ای که برای مقابله با شیوع ابولا در غرب آفریقا تعیین کرده بود عمدتا محقق شده است.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده بود که قصد دارد تا روز اول دسامبر در سه کشور لیبریا، سیرالئون و گینه ۷۰ درصد بیماران ابولا را قرنطینه و درمان کند. همچنین ۷۰ درصد قربانیان به شکلی ایمن دفن شوند تا بیماری سرایت نکند.

دکتر بروس ایلوارد از این سازمان گفت که هدف مورد نظر برای معالجه بیماران فقط در سیرالئون به میزان تعیین شده نرسیده است.

او همچنین اخطار داد که "هنوز کار زیادی برای به صفر رساندن موارد بیماری باقی مانده است."

در تازه ترین گزارش سازمان بهداشت جهانی، آمار مرگ ناشی از شیوع ابولا در سه کشور غرب آفریقا ۶۹۲۸ نفر ذکر شده است.

با این حال دکتر ایلوارد گفت که صدها مورد مرگ که در پایان هفته در لیبریا گزارش شده بود "در واقع به دلیل ابولا نبوده... و از آمار گزارش رسمی کاسته می شود."

سازمان بهداشت جهانی بعدا با اصلاح این آمار گفت که ۵۹۸۷ نفر در لیبریا، سیرالئو و گینه مرده اند و شش نفر هم در مالی.

دکتر ایلوارد که دستیار مدیر کل ماموریت مقابله با ابولا در این سازمان است گفت که "شکاف بزرگ" میان میزان ابتلا به بیماری و امکانات لازم برای مقابله با آن اکنون به طور قابل توجهی کاهش یافته.

او گفت که "نسبت به ۶۰ روز قبل وضعیت خیلی عوض شده است."

او گفت: "ما اکنون بر این باوریم که دو تا از سه کشور - لیبریا و گینه - بیش از ۷۰ درصد بیماران گزارش شده را تحت درمان قرار داده اند و در سیرالئون احتمالا در بیشتر بخش های کشور این هدف برآورده شده."

او اضافه کرد:‌ "در هر سه کشور معلوم است که بیش از ۷۰ درصد کسانی که در اثر ابولا مرده اند به صورت بهداشتی دفن شده اند. و دلیلش این است که در ۶۰ روز گذشته شمار خدمه تدفین ایمن اجساد بیش از دو برابر شده است."

او گفت گزارش های پیشتر سازمان بهداشت جهانی که نشان دهنده موفقیت کمتری بود پس از تحلیل داده های تازه اصلاح شده است.

دکتر ایلوارد تغییرات اعمال شده در این سه کشور را ستود و از "اینکه دولت های این کشورها از خود قدرت رهبری نشان داده اند" قدردانی کرد.

او گفت که هرچند "برای رسیدن به این هدف پیشرفت کرده ایم اما دستاوردهای فعلی برای متوقف کردن ابولا کافی نیست."

پیشتر آنتونی بنبری مسئول ماموریت مبارزه با ابولای سازمان ملل متحد به بی بی سی گفت که خطر انتشار ویروس مرگبار ابولا به سایر بخش های جهان همچنان زیاد است.

او گفت که "علیرغم این اقدامات، هنوز خطر انتشار بیماری در این منطقه - غرب آفریقا - یا انتقال آن به آسیا، آمریکای لاتین، آمریکای شمالی یا اروپا بسیار شدید است... برای همین است که خیلی مهم است موارد بیماری را در سریع ترین زمان ممکن به صفر برسانیم."

مطالب مرتبط