حبس ۲۲ ساله پزشک بریتانیایی برای آزار جنسی کودکان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دکتر مایلز برادبری به آزار جنسی ۱۸ کودک اعتراف کرده است.

یک پزشک پدوفیل (داری تمایل جنسی به اطفال) که چندین کودک مبتلا به سرطان را آزار جنسی داده بود، به تحمل ۲۲ سال زندان محکوم شده است.

مایلز برادبری ۴۱ ساله اهل هرینگزویل در غرب انگلستان در فاصله سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ به آزار جنسی ۱۸ کودک در بیمارستان ادنبروک در کمبریج اعتراف کرده است. آقای برادبری به ارتکاب ۲۵ مورد رفتار مجرمانه از جمله آزار جنسی، چشم چرانی و در اختیار داشتن بیش از ۱۶ هزار تصویر قبیح اعتراف کرده است.

قاضی به مایلز برادبری گفته جرایمش فاحش است و "بی شرمانه اعتمادی را که به او وجود داشته نقض کرده است".

قاضی گرت هاکسورت در دادگاه کمبریج خطاب به این پزشک گفته است "در همه سال‌هایی که بر کرسی قضاوت نشسته‌ام هرگز به جرم جنسی برنخورده‌ام که چنین سزاوار مجازات باشد، تا این حد ناقض سوگندنامه بقراطی باشد که به آن سوگند خورده‌اید و این‌قدر کسی چنان که شما به اعتمادی که بیماران، خانواده آنها و همکاران‌تان به شما داشته‌اند، خیانت کرده اید، به کسی خیانت کرده باشد." به گفته این قاضی جرایم آقای برادبری "سازمان یافته، با برنامه ریزی دقیق و ظرف دوره‌ای طولانی" برای آزار مدام و بی‌رحمانه" بیمارانش بوده است.

مایلز برادبری متخصص سرطان خون، یک سال پیش، در ماه دسامبر ۲۰۱۳ بازداشت شد. قاضی خطاب به او گفته است که "بدون شک آزار روانی زیادی متوجه قربانیانش کرده و این خطر وجود دارد که در آینده نیز دست به چنین جرایمی بزند."

شهادت قربانیان

یکی از قربانیان آقای برادبری درباره معاینه‌های او می‌گوید که "او از من می‌خواست که به تنهایی وارد اتاق معاینه شوم و می‌گفت اینقدر بزرگ شده‌ای که تنهایی معاینه ات کنم. او به جای بررسی محل بیماری می‌خواست که همه بدنم را معاینه کند. وادارم می کرد که برهنه شوم و به آلت جنسی‌ام توجه نشان می‌داد."

مقامات کانادایی در ماه جولای ۲۰۱۲ (تیرماه) به مرکز بریتانیایی حمایت از کودکان در برابر سواستفاده در اینترنت هشدار داده بودند که این پزشک یک دی‌وی‌دی حاوی تصاویر قبیح خریده‌ است. این مرکز اطلاعات دریافتی‌اش را تا نوامبر ۲۰۱۳ (یک سال و نیم بعد) در اختیار مقامات نگذاشته بود.

"روشنفکری جذاب با رازی مخوف"

جولیان اِستردی، سردبیر بخش تحقیقات بی‌بی‌سی دکتر برادبری را "روشنفکری جذاب با رازی مخوف نامیده است. به گفته او مایلز برادبری هرزگی خود را از نگاه همه پنهان کرد. هیچ کس حتی همسرش، همکارانش در بیمارستان یا مؤمنان در کلیسای محله‌اش کوچک‌ترین شکی درباره او نداشتند.

حق نشر عکس nc
Image caption مایلز برادبری همراه تیمی برای کمک به ۳۰۰ کودک یتیم در سوئیس

با این حال انتخاب‌های او در زندگی با مشخصات افراد پدوفیل تطابق دارد - کسی که همه‌ تلاشش را می‌کند تا نزدیک کودکان باشد. انتخاب حرفه و تصمیمش برای فعالیت در پرورشگاه کودکان آفریقایی مبتلایان به ایدز این را نشان می‌دهد. او اکنون شغل صد هزار پوندی خود را از دست داده، همسرش از او جدا شده و سرپرستی فرزند نوزادشان نیز به همسرش رسیده است.

او در مصاحبه‌های پلیس تنها به پاسخ "توضیحی ندارم" اکتفا کرده است. بنابراین این احتمال وجود دارد که ما هرگز به تعداد پسرانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند پی نبریم.

برادبری همچنین از یک قلم جاسوسی با قابلیت عکس‌برداری مخفی از قربانیانش استفاده می‌کرده است. در دادگاه گفته شد که در این قلم ۱۷۰ هزار و ۴۲۵ عکس از "پسران نیمه‌برهنه" بوده است که براساس مدارک دادگاه هیچ کدام در "وضعیت نامطلوبی" نبوده اند.

او تصاویر این قربانیان را که بعضی مبتلا به هموفیلی، سرطان خون و دیگر بیماری‌های خطرناک بوده‌اند در بیمارستان ادنبروک جمع‌آوری کرده است.

دکتر کیت مک‌نیل، مدیر اجرایی بیمارستان می‌گوید: "با بیماران و خانواده‌هایشان که قربانی آزارهای تکان‌دهنده و بیمارگونه برادبری بوده‌اند همدردیم." به گفته مدیر این بیمارستان "حکم امروز علیه برادبری نمی‌تواند آسیب‌هایی را که به وجود آورده از بین ببرد با این حال او سرانجام پشت میله‌های زندان است و دیگر خطری برای کودکان آسیب پذیر ندارد." دکتر مک نیل حکم حبس طولانی آقای برادبری را نشانه به این دانسته که سرانجام "عمق خیانت منزجرکننده و سوء استفاده او از موقعیتش به عنوان یک پزشک کاملا فهمیده شده است".

"شجاعت" قربانیان

قاضی هاکسورت همزمان با اعلام حکم ۲۲ سال حبس برای برادبری گفت که نام او به عنوان مجرم جنسی تا ابد ثبت خواهد شد و در عین حال به منظور پیشگیری از وقوع جرایم جنسی تحت نظر خواهد بود. به گفته قاضی، برادبری باید نیمی از محکومیتش را بگذارند و شرایط لازم برای آزادی را نیز در رفتار خود نشان دهد. دادستانی سلطنتی شرق انگلستان، آزارهای جنسی برادبری روی بیمارانش را به عنوان "یکی از بدترین نمونه‌های نقض اعتماد" که تاکنون تحت پیگیری قرار داده، توصیف کرده است. میشل براون، رییس "واحد تجاوز و جرایم جنسی جدی" در دادستانی در این باره می‌گوید: "این پزشک پدوفیل به طور سیستماتیک بیماران کودکش را مورد آزار جنسی قرار داده است، بیمارانی که در حال مبارزه با مرضی جدی هستند. چنین خشونتی برای بسیاری از ما غیرقابل تصور است."

گری ریجدوی،کارآگاه در پلیس کمبریج نیز می‌گوید: "قابل درک است که این پرونده موجب نگرانی بسیاری از مردم شده باشد." او ادامه می‌دهد: "خانواده قربانیان احترام زیادی برای برادبری قائل بودند و خالصانه به او اعتماد داشتند او اما به شکل ترسناکی با انجام معاینه صرفاً به منظور ارضای جنسی‌اش به این اعتماد خیانت کرد". خانواده یکی از قربانیان در واکنش به حکم دادگاه گفته است: "خیلی خوشحال هستیم. شاید برای او تمام شده باشد اما برای ما نه." مادر یکی از قربانیان نیز گفت که "خیلی خوشحالم ـ او به چیزی که لایقش بود، رسید." آقای ریجوی با ادای احترام به قربانیان و خانواده‌هایشان گفت که آنها "شجاعت کم‌نظیری" برای اطمینان از مسئول شناخته شدن آقای برادبری نشان دادند.

مطالب مرتبط