سقوط شدید روبل روسیه همزمان با افت بهای نفت

حق نشر عکس AFP Getty
Image caption کاهش قیمت نفت واحد پول روسیه را ضعیف کرده است.

با ادامه کاهش قیمت نفت در روز دوشنبه ارزش روبل، واحد پول روسیه به پایین‌ترین حد خود در شانزده سال گذشته رسیده و باعث افزایش نگرانی‌ها در مورد اقتصاد روسیه شده است.

ارزش برابری روبل در مقابل دلار آمریکا ابتدا ۹ درصد کاهش یافته بود اما بعد از آنچه تصور می شود دخالت بانک مرکزی روسیه باشد بخشی از ارزش خود را بازیافت.

روسیه به شدت به درآمد حاصل از صادرات نفت وابسته است و کاهش قیمت نفت در بازار جهانی واحد پول این کشور را تضعیف می‌کند.

روز دوشنبه قیمت یک بشکه نفت خام برنت به ۶۷.۵۳$، که پایین‌ترین میزان از سال ۲۰۰۹ است سقوط کرد، اما بعدا افزایش یافت.

در آخرین معاملات انجام شده در روز دوشنبه، قیمت نفت به کمی بیش از ۷۰ دلار رسید و قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا که در پایین‌ترین قیمت خود از سال ۲۰۰۹، ۶۶ دلار و ۳۴ سنت بود بازهم در طول روز دوشنبه کاهش یافت و اکنون ۶۳ دلار و ۷۲ سنت است.

روسیه دومین کشور بزرگ صادر کنده نفت است که ۷۰ درصد صادراتش را نفت و گاز تشکیل می‌دهد. صادرات نفت و گاز روسیه نیمی از درآمد دولت این کشور را نیز تامین می کند.

بهای نفت از تابستان تاکنون بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته. ارزش روبل در مقابل دلار آمریکا هم نسبت به ژانویه گذشته ۴۰ درصد سقوط کرده است.

تحریم‌های غرب علیه روسیه که در ادامه بحران اوکراین و ضمیمه کردن بخشی از خاک این کشور به روسیه اتفاق افتاده، به اقتصاد این کشور ضربه زده است.

با وجودی که ارزش روبل روسیه کمی افزایش پیدا کرده و در حال حاضر هر یک دلار آمریکا ۵۲ روبل و هر یورو ۶۵ روبل است، هنوز بر اساس آخرین معاملات انجام شده در مسکو ارزش آن ۴ درصد پایین‌تر از آغاز روز دوشنبه است.

صرافان می‌گویند مداخله بانک مرکزی باعث بهبود قیمت روبل پس از سقوط آن شده است بانک مرکزی روسیه اما از هر گونه اظهارنظری خودداری کرده است.

بانک مرکزی روسیه می‌گوید فقط در صورتی که سقوط روبل باعث به هم خوردن ثبات اقتصادی شود در بازار دخالت می‌کند.

سنیا یادایوا قائم مقام بانک مرکزی روسیه تلاش کرده است به معامله‌گران اطمینان بدهد به اندازه کافی نقدینگی در بازار ارز هست و بانک مرکزی خودش را برای شرایط جدید اقتصادی بر اساس قیمت ۶۰ دلار برای هر بشکه نفت، آماده کرده است.

لارا لامبی مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در بانک اینوستک می‌گوید که کرملین ممکن است حتی پنهانی از ضعیف شدن روبل ناراضی نباشد چرا که قیمت پایین نفت را جبران می‌کند.

ایگور زلنتسوف از معامله‌گران ارشد گلوبکس بانک می‌گوید در حال حاضر فقط ثبات قیمت نفت می‌تواند به روبل کمک کند. عوامل دیگر در جایگاه بعدی هستند و اهمیت کمتری دارند.

مطالب مرتبط