همسر و پسر رهبر داعش در لبنان بازداشت شدند

حق نشر عکس AP
Image caption البغدادی در ماه ژوئن لقب "خلیفه دولت اسلامی" را دریافت کرد و خود را رهبر مسلمانان جهان خواند

منابع خبری امروز سه شنبه ١١ آذر (٢ دسامبر) از لبنان گزارش دادند که ماموران مرزی این کشور یکی از همسران ابوبکر البغدادی، رهبر گروه موسوم به دولت اسلامی - داعش - و پسر او را در مرز با سوریه بازداشت کرده‌اند.

براساس این گزارش، زن و فرزند رهبر داعش در نظر داشتند با گذرنامه جعلی وارد لبنان شوند که توسط مأموران مرزبانی لبنان بازداشت شدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع امنیتی لبنانی گفته است که همسر و پسر رهبر داعش توسط ماموران "ضد اطلاعات ارتش" بازداشت شده‌اند و افزوده است که زن بازداشتی، شهروند سوریه و پسرش هم حدودا هشت ساله است.

مقامات لبنانی هنوز این گزارش‌ها را تایید یا تکذیب نکرده‌اند و از واکنش احتمالی گروه داعش به این خبر نیز گزارشی در دست نیست.

روزنامه السفیر، چاپ لبنان، با انتشار این خبر، نوشته است که زن و کودک چند روز پیش بازداشت شده به مکانی مخفی انتقال یافته‌اند تا از آنان تحقیقات شود. به نوشته این روزنامه، بازداشت این افراد با هماهنگی با تشکیلات اطلاعاتی خارجی صورت گرفته است.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی احتمال دارد هدف از بازداشت این دو نفر، وارد کردن فشار بر رهبر داعش برای آزادی نظامیان لبنانی باشد که در اسارت داعش هستند. داعش تهدید کرده که این گروگان‌ها را به قتل خواهد رساند.

شبه‌نظامیان تحت رهبری ابوبکر البغدادی پس از آنکه در ماه ژوئن سال جاری، بر شهر موصل و بخش‌هایی از خاک عراق مسلط شدند، اعلام کردند که در اراضی که در عراق و سوریه تصرف کرده‌اند "دولت اسلامی" تشکیل می‌دهند و ابوبکر البغدادی را به عنوان "خلیفه" مسلمانان و رهبر دولت اسلامی معرفی کردند.

اوایل ماه گذشته (نوامبر)، گزارش‌هایی انتشار یافت حاکی از اینکه ابوبکر البغدادی در جریان حمله هوایی نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به هدفی در داخل خاک عراق کشته یا زخمی شده است. پس از آن، سخنگوی داعش با تاکید بر اینکه "امیر این خلافت" زنده است، از مسلمانان جهان خواست برای بهبودی او دعا کنند.

چند روز بعد، وبسایت‌های وابسته به داعش یک نوار صوتی را منتشر کردند و گفتند که این نوار حاوی پیام ابوبکر البغدادی است.

مطالب مرتبط