'اسلامگرایان تندرو' سی و شش کارگر معدن را در کنیا کشتند

حق نشر عکس Getty
Image caption ناتوانی دولت در حفظ امنیت شهروندان در برابر حملات الشباب اعتراضاتی را به دنبال داشته است

چندین کارگر معدن در کنیا کشته شده و مقامات محلی گفته‌اند احتمالا یک گروه اسلامگرا مسئول این کشتار بوده است.

شامگاه گذشته، افراد مسلح به یک معدن واقع در پانزده کیلومتری شهرک ماندرا، واقع در نزدیکی مرز کنیا با سومالی حمله کردند و دست کم سی و شش کارگر این معدن را کشتند.

محل حادثه از مناطقی واقع در مرز کنیا با سومالی است که شبه‌نظامیان گروه اسلامگرای الشباب، وابسته به شبکه القاعده، در آن فعالیت دارند. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته اما فرماندار ماندرا گفته است که این حمله همه ویژگی حملات این گروه را دارد.

سازمان صلیب سرخ کنیا گفته است که امدادگران این سازمان به محل اعزام شده‌اند تا به زخمی‌های حادثه کمک کنند.

همچنین، در شامگاه گذشته، افراد مسلح به یک میخانه در شهرک واجیر حمله کردند و آن را به رگبار گلوله بستند، یک نفر را کشتند و دوازده نفر دیگر را زخمی کردند. این میخانه از محل‌های مورد علاقه ساکنان غیر مسلمان این شهر است.

حملات اسلامگرایان الشباب به هدف‌هایی در داخل کنیا بدون سابقه نیست و در جریان این حملات، تا کنون دهها نفر کشته شده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption شبه‌نظامیان الشباب مسئولیت حملات قبلی را برعهده گرفتند

ماه گذشته، افراد مسلح یک اتوبوس را متوقف کردند و بیست و هشت سرنشین آن را که مسلمان نبودند به گلوله بستند. الشباب بعدا مسئولیت این حمله را برعهده گرفت و گفت که آن را به تلافی ورود و تفتیش مساجد مسلمانان توسط پلیس بندر مومباسا به اجرا گذاشته است.

از سال ٢٠١١ که نفرات ارتش کنیا به منظور مقابله با گروه الشباب وارد خاک سومالی شدند، این کشور هدف عملیاتی مانند آدم‌ربایی، قتل و انفجار بوده که الشباب مسئولیت آنها را برعهده گرفته است. بعدا، واحدهایی از ارتش کنیا به عنوان بخشی از نیروهای کشورهای عضو اتحادیه آفریقا برای کمک به استقرار دولت سومالی به آن کشور اعزام شدند و حملات اسلامگرایان نیز شدت گرفت.

اکثر این حملات در مناطق شمال شرق کنیا روی داده که اکثر ساکنان آن را مسیحیان تشکیل می‌دهند. برخی از تشکل‌های صنفی، از جمله اتحادیه کارکنان دولت، از اعضای خود خواسته‌اند از کار در این مناطق خودداری کنند.

رسانه‌های کنیا گزارش کردند که ناامنی در مناطق مرزی باعث فشار بر دولت شده است و انتظار می‌رود به زودی وزیر کشور و فرمانده پلیس به دلیل کوتاهی در حفظ امنیت این منطقه ناگزیر شوند از سمت‌های خود استعفا دهند.

این دو نفر از زمان حمله افراد مسلح به یک مرکز خرید در نایروبی، پایتخت، با انتقاد شدید مواجه بوده‌اند. این حمله که سال گذشته روی داد، چهار روز به طول انجامید و در جریان آن، شصت و هفت نفر کشته شدند.

در ماه‌های ژوئن و ژوئیه سال جاری نیز، الشباب به رشته حملاتی به روستاهای واقع در مناطق ساحلی کنیا دست زد که در جریان آن بیش از یکصد نفر جان خود را از دست دادند.

مطالب مرتبط