تظاهرات در نیویورک در پی عدم پیگرد مامور پلیس در ارتباط با مرگ یک سیاهپوست

حق نشر عکس Reuters

یک هیات منصفه در نیویورک تصمیم گرفته است که دلایل کافی برای پیگرد قضایی یک مامور پلیس در ارتباط با مرگ اریک گارنر، یک مرد سیاهپوست، وجود ندارد.

در پی این تصمیم جمعیتی از معترضان در میدان تایمز نیویورک تجمع کردند تا خشم خود را ابراز کنند.

ویدئویی در ماه ژوئیه از صحنه دستگیری آقای گارنر توسط دانیل پانتالئو و سایر ماموران منتشر شده بود که اعتراضاتی در سطح ملی را به دنبال داشت.

آقای گارنر ۴۳ ساله به آسم مبتلا بود و در این ویدئو دیده می شد که چند مامور او را در خیابانی در نیویورک مهار کرده اند و او فریاد می کشید "نمی توانم نفس بکشم!". او در حین دستگیری از حال رفت و پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.

اریک هولدر وزیر دادگستری آمریکا در پی اعلام تصمیم هیات منصفه عالی در نیویورک، از انجام یک تحقیقات فدرال دایر بر نقض بالقوه حقوق مدنی فرد مقتول در این حادثه خبر داد و باراک اوباما گفت که این رویداد بار دیگر مشکلات موجود در رابطه میان نیروهای ضابط قانون با اقلیت ها را پررنگ می کند.

اریک هولدر معترضان را ترغیب کرد اعتراضاتشان را مسالمت آمیز بیان کنند و گفت که او درحال بررسی این موضوع است که "اعتماد شکسته شده" میان ماموران پلیس و جوامع چطور باید ترمیم شود.

'حیرت زده'

یک هفته پیشتر هیات منصفه ای در ایالت میسوری تصمیم به متهم نکردن یک مامور سفیدپوست که یک جوان ۱۸ ساله سیاهپوست را در شهر فرگوسن به ضرب گلوله کشته بود گرفت. آن تصمیم هم شورش ها و اعتراضاتی را در شهرهای مختلف به دنبال داشت.

این هفته در پرتو اعتراضات فرگوسن، آقای اوباما خواستار اختصاص بودجه اضطراری برای بهبود آموزش پلیس و تلاش برای بازگرداندن اعتماد مردم به این نیرو شد.

او پس از تحول روز چهارشنبه هم فورا به آن واکنش نشان داد.

آقای اوباما گفت: "وقتی قانون در این کشور با همه افراد برخوردی یکسان نداشته باشد، مشکل آفرین است، و این وظیفه من به عنوان رئیس جمهور است به حل آن کمک کنم."

حق نشر عکس AP

بیل دی بلاسیو شهردار نیویورک تصمیم هیات منصفه را نتیجه ای خواند که "خیلی ها در شهر ما نمی خواستند شاهدش باشند" و خواستار واکنشی "مسالمت آمیز و سازنده" شد.

جاناتان مور وکیل خانواده گارنر گفت که او از این تصمیم "حیرت کرده" و اریکا دختر اریک گارنر به بی بی سی گفت که از آن بسیار خشمگین است.

او افزود:‌ "در این ویدئو می توانید شاهد بی رحمانه ترین و وحشتناک ترین چیزی که یک آدم می تواند بر سر دیگری بیاورد باشید. این حق نیست."

آقای پانتالئو در بیانیه ای گفت که "من به استخدام پلیس درآمدم تا به کسانی که نمی توانند از خود محافظت کنند کمک کنم" و اضافه کرد: "هرگز قصد من این نبوده که به کسی آسیب برسانم و من از مرگ آقای گارنر احساس خیلی بدی دارم."

کریستن گیلیبرند سناتور آمریکایی مرگ آقای گارنر را "فاجعه ای" خواند که "نیازمند پاسخگویی است."

اما پیتر کینگ نماینده جمهوری خواه نیویورک در مجلس نمایندگان کنگره از اقدام مامور پلیس دفاع کرد و گفت که اریک گارنر در برابر بازداشت مقاومت کرده بود و روشن نیست که او خفه شده باشد.

نظر پزشکی قانونی

تصاویر گرفته شده با تلفن موبایل از صحنه نشان می دهد که آقای گارنر می گفت که نمی خواهد به دستش دستبند زده شود.

همان موقع آقای پانتالئو او را با بازو از ناحیه گردن گرفت.

دفتر پزشکی قانونی شهر نیویورک گفته بود که مرگ آقای گارنر ناشی از "فشار بر سینه و قرار گرفتن در موقعیتی آسیب پذیر در جریان مهار او توسط پلیس بود."

اما گفت که عوامل دیگر از جمله آسم و بیماری قلبی هم در مرگ او نقش داشته است.

وکیل آقای پانتالئو استدلال کرده بود که او از تکنیکی که اداره پلیس به ماموران آموزش می دهد استفاده کرده بود و نه فشار خفه کننده بازو که ممنوع است.

در پی آن حادثه ویلیام براتون رئیس پلیس نیویورک دستور آموزش مجدد ماموران در نحوه مهار افراد بازداشتی را داده بود.