اوباما وزیر دفاع جدید خود را معرفی می‌کند

اشتون کارتر حق نشر عکس Getty
Image caption آقای کارتر تا دسامبر سال گذشته معاون وزارت دفاع آمریکا بود

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، قرار است به زودی وزیر دفاع جدید خود را رسما معرفی کند.

آن طور که از اخبار و اظهارات مقام‌های رسمی دولتی برمی‌آید اشتون کارتر، از مسئولان سابق وزارت دفاع، فرد مورد نظر کاخ‌سفید برای ریاست بر پنتاگون است.

روز سه‌شنبه (۱۱ آذر - دوم دسامبر) مقام‌های دولت آمریکا به شرط ناشناس ماندن به بی‌بی‌سی گفتند آقای کارتر در راس فهرستی است که کاخ‌سفید برای جانشین چاک هیگل، وزیر دفاع مستعفی، در نظر گرفته است.

در صورت رسمی شدن این انتخاب، اشتون کارتر باید برای گرفتن رای اعتماد به کنگره آمریکا که اکنون اکثریت آن در اختیار جمهوری‌خواهان قرار گرفته، برود.

چاک هیگل هفته گذشته از سمت خود کناره‌گیری کرد. گفته شد فشار انتقادها در مورد عملکرد پنتاگون در قبال افغانستان، سوریه و عراق به ویژه در مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) منجر به استعفای آقای هیگل شده بوده است.

آقای هیگل ۶۸ ساله از اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی وزارت دفاع را به عهده داشت. پیش از این وی به مدت ۱۲ سال سناتور جمهوریخواه ایالت نبراسکا بود.

اشتون کارتر، در دوره نخست ریاست جمهوری باراک اوباما به مدت دو سال و نیم مشاور عالی وزارت دفاع بود و از سال ۲۰۱۱ تا دسامبر سال گذشته هم به عنوان معاون وزیر دفاع در پنتاگون حاضر بود. او دارای مدرک دکترا در رشته فیزیک نظری از دانشگاه سنت‌جان آکسفورد است.

مطالب مرتبط