سازمان ملل: 'اسراییل بدون تاخیر به ان‌پی‌تی بپیوندد'

حق نشر عکس Getty
Image caption دیمونا، یکی از تاسیسات هسته‌ای در جنوب اسرائیل

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای از اسرائیل خواسته است "بدون تاخیر بیشتر" به پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) بپیوندد.

این قطعنامه روز سه‌شنبه (دوم دسامبر - ۱۱ آذر) با رای اکثریت قابل توجهی تصویب شد و در آن به این نکته اشاره شده که اسرائیل تنها کشور خاورمیانه است که هنوز به این پیمان نپیوسته است.

قطعنامه امروز سازمان ملل متحد با حمایت کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تهیه شده بود.

این قطعنامه با ۱۶۱ رای موافق در برابر پنج رای مخالف به تصویب رسیده است و در آن از اسرائیل خواسته شده که تأسیسات هسته‌ای خود را زیرنظر آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهد.

این قطعنامه که به پیشنهاد مصر به رای گذاشته شده همچنین از این کشور خواسته است از توسعه و آزمایش تولیدات یا تولید سلاح هسته‌ای خودداری کند.

آمریکا و کانادا در کنار اسرائیل از جملهٔ ۵ کشوری بودند که به این قطعنامه رای مخالف دادند.

۱۸ کشور به این قطعنامه رای ممتنع داده‌اند.

از اسرائیل به عنوان کشوری که صاحب سلاح هسته‌ای است یاد می‌شود اما رهبران این کشور این موضوع را تایید نمی‌کنند.

قطعنامه های‌مجمع عمومی سازمان ملل متحد الزام آور نیستند اگرچه می‌توانند افکار عمومی را حول یک موضوع بسیج کنند و فشار روانی بر کشورها را بیفزایند.

سال ۲۰۱۲ نیز قطعنامه‌ای مشابه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد که از اسرائیل می‌خواست به پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای بپیوندد.

نزدیک به چهار دهه از تصویب اولین قطعنامه‌های سازمان ملل متحد درباره لزوم عاری بودن خاورمیانه از تسلیحات هسته‌ای می‌گذرد.

قطعنامه سال ۱۹۷۶ این سازمان با ارجاع به نامه پادشاه وقت ایران، محمدرضا شاه پهلوی تدوین شده است که در پیامی به این مجمع خواسته‌ای مشابه را مطرح کرده بود.