پایه‌گذاران 'اشغال مرکزی' هنگ‌کنگ خود را به پلیس تسلیم می‌کنند

حق نشر عکس AFP
Image caption چو، چان، تایی، رهبران اشغال مرکزی: اعتراضات از مسیر خود منحرف شده است

پایه‌گذاران حرکت اعتراضی "اشغال مرکزی" هنگ‌کنگ در نظر دارند خود را به پلیس تسلیم کنند.

بنی تایی، چان کین-مان و چو ییو-مینگ، که به عنوان مبتکران تحصن اعتراضی هنگ‌کنگ موسوم به "اشغال مرکزی" شناخته شده‌اند در یک نشست خبری در روز چهارشنبه، ١٢ آذر (٣ دسامبر) گفتند که بعد از ظهر امروز به مقر پلیس این سرزمین مراجعه و خود را تسلیم خواهند کرد. این سه نفر در نشست خبری خود همچنین از دانشجویان معترض خواستند که اماکنی را که در اشغال خود دارند تخلیه کنند.

در آغاز اعتراضات هنگ‌کنگ در ماه سپتامبر، "اشغال مرکزی" رهبری تظاهرات و تحصن‌های اعتراضی را برعهده داشت اما با کاهش دامنه و افزایش خشونت در اعتراضات در هفته‌های اخیر، دانشجویان رهبری این حرکت را در دست گرفته‌اند.

روز دوشنبه این هفته، دانشجویان و سایر معترضان توانستند با اشغال راه‌های منتهی به مقر دولت محلی، مانع از فعالیت این نهاد شوند و در درگیری آنان با نیروهای پلیس، یازده تن زخمی و چهل نفر بازداشت شدند.

هفته گذشته، دولت محلی با اعزام نفرات پلیس و تعداد کارگر، چادرها و موانع ایجاد شده در یکی از محل‌های اصلی تحصن معترضان را برچید بی آنکه بین دو طرف درگیری روی دهد. در زمان اجرای این عملبات، گروهی از تظاهرکنندگان در محل تجمع کرده و شعار می‌دادند.

حق نشر عکس AFP
Image caption هنوز بخش‌هایی از هنگ‌کنگ در اشغال متحصنان است

حرکت "اشغال مرکزی" و تظاهرات دانشجویی در اعتراض به تصمیم دولت جمهوری خلق چین در مورد برگزاری انتخابات رئیس اجرایی هنگ کنگ در سال ٢٠١٧ آغاز شده و برای چند هفته، با شدت و گستردگی قابل توجهی ادامه داشت اما به تدریج از دامنه تظاهرات کاسته شد.

معترضان گفته‌اند که دولت چین هنگام تحویل گرفتن هنگ کنگ از بریتانیا، متعهد شده بود که در سال ٢٠١٧، برای برگزیدن رئیس اجرایی، یا همان رهبر دولت محلی هنگ کنگ، انتخابات آزاد برگزار کند و به این ترتیب، دموکراسی را به هنگ‌کنگ بازگرداند. اما تابستان سال جاری، دولت چین اعلام کرد که تنها کسانی خواهند توانست نامزد این انتخابات شوند که صلاحیت آنان پیشاپیش توسط یک "شورای مستقل" تایید شده باشد. به نظر معترضان، اعضای این شورا تحت نفوذ حکومت چین قرار خواهند داشت.

در پی درگیری بین پلیس و دانشجویان در روز دوشنبه، بنی تایی، از رهبران حرکت "اشغال مرکزی"، در مصاحبه با یک روزنامه محلی گفت که طرح پیشبرد خواست مردم هنگ‌کنگ از طریق این حرکت "از مسیر خود منحرف شده است."

حرکت اعتراضی

در ماه سپتامبر، فعالان طرفدار دموکراسی و دانشجویان اعتراضات خود را با اشغال محل‌هایی در هنگ کنگ و ایجاد راهبندان و مسدود کردن برخی خیابان‌های این سرزمین آغاز کردند در حالیکه مقامات محلی از همان ابتدا، این اقدامات را غیرقانونی توصیف کرده بودند. به این ترتیب، احتمال دارد که سه رهبر حرکت اشغال مرکزی به سازماندهی و تحریک به تجمع غیرقانونی متهم شوند و حتی تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

حق نشر عکس AFP
Image caption دانشجویان گفته‌اند در پیگیری خواست خود برای بازگشت دموکراسی به هنگ‌کنگ مصصم هستند

در هفته‌های اخیر، حرکت اشغال مرکزی از دانشجویان خواسته بود تا به منظور خاتمه دادن به درگیری با پلیس، محل‌هایی را که در اشغال دارند تخلیه کنند اما این درخواست عملی نشده است.

در حال حاضر، چند صد تن از دانشجویان معترض در چند نقطه حساس در هنگ‌کنگ تحصن کرده اند و الکس چو، دبیرکل فدراسیون اتحادیه‌های دانشجویی هنگ‌کنگ گفته است که دانشجویان از توصیه و سرمشق رهبران اشغال مرکزی تبعیت نخواهند کرد و در نظر ندارند به تحصن خود پایان دهند و خود را به پلیس تسلیم کنند. وی در عین حال گفت که موضوع پایان دادن به تحصن را با متحصنان در میان خواهد گذاشت.

دو تن از رهبران دانشجویان پیشتر توسط پلیس بازداشت و با سپردن وثیقه آزاد شده‌اند و یکی از آنان با درخواست گفتگو با مقامات دولتی در مورد اصلاحات سیاسی لازم در هنگ کنگ در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

یک کشور، دو نظام سیاسی

هنگ‌کنگ منطقه‌ای در سواحل جنوبی چین است که جمعیت آن به بیش از هفت میلیون نفر می‌رسد. این سرزمین در اواسط قرن نوزدهم به اشغال بریتانیا درآمد اما در سال ۱۸۹۸، بریتانیا این سرزمین را به مدت ۹۹ سال از چین اجاره کرد. طی سال‌های قرن بیستم، هنگ‌کنگ به یک مرکز تجاری عمده بین‌المللی تبدیل شد و به موقعیت اقتصادی ممتازی دست یافت.

حق نشر عکس AFP
Image caption به گفته معترضان دولت چین در نظر ندارد به وعده خود هنگام تحویل هنگ کنگ از بریتانیا عمل کند

با انقضای مدت اجاره در سال ١٩٩٧، بریتانیا این سرزمین را به چین بازگرداند و در مقابل، چین متعهد شد که برخلاف سایر مناطق آن کشور که تحت نظام کمونیستی اداره می شود، حقوق ویژه‌ای را برای ساکنان هنگ‌کنگ منظور دارد. در نتیجه، ساکنان هنگ‌کنگ در مقایسه با مردم سرزمین اصلی چین، از شرایط سیاسی مساعدتری برخوردار بوده‌اند.

طی این سال‌ها، رئیس اجرایی هنگ کنگ از سوی هیاتی متشکل از حدود یکهزار و دویست تن از شهروندان و نمایندگان نهادهای صنفی و حرفه‌ای هنگ‌کنگ برگزیده و از سوی دولت چین منصوب می‌شده اما قرار بوده است در سال ٢٠١٧، برای این منظور، انتخابات آزاد و عمومی برگزار شود.

هنگام بازگشت هنگ‌کنگ به چین، دولت مرکزی این کشور اعلام کرد که طرح "یک کشور، دو نظام سیاسی" را به اجرا می‌گذارد به این معنی که با وجود حاکمیت حکومت کمونیستی جمهوری خلق چین بر سرزمین هنگ‌کنگ، مردم این منطقه همچنان از دموکراسی برخوردار خواهند بود. از نظر معترضان، از آنجا که تصمیم دولت به محدود کردن آزادی نامزدی در انتخابات ریاست اجرایی هنگ‌کنگ نقض حقوق دموکراتیک مردم این منطقه محسوب می شود، دولت چین تعهد خود برای بازگرداندن دموکراسی به این سرزمین را زیر پا گذاشته است.

به گفته ناظران، دولت کمونیست چین در برخورد با خواسته‌های دموکراتیک مردم هنگ‌کنگ با دو مشکل اساسی مواجه است. از یکسو، این نگرانی وجود دارد که رعایت کامل دموکراسی در این سرزمین ممکن است باعث افزایش خواسته‌های تمامی مردم چین برای تغییر نظام حکومتی در آن کشور شود به خصوص اینکه رشد اقتصادی سال‌های اخیر، به تدریج باعث بهبود وضع مادی توده مردم می‌شود و همراه با آن، مطالبات مردم در برخورداری از آزادی سیاسی را افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر، حکومت چین می‌کوشد با عمل به تعهدات خود در مورد رعایت حقوق سیاسی مردم هنگ‌کنگ، به ساکنان جزیره تایوان اطمینان بدهد که در صورت الحاق آن سرزمین به خاک اصلی، حقوق دموکراتیک خود را از دست نمی‌دهند و نظام سیاسی جمهوری خلق بر آنان تحمیل نخواهد شد. تایوان از سال ۱۹۴۹ تا کنون تحت عنوان جمهوری چین یا چین ملی به عنوان یک کشور مستقل وجود داشته و نظام دموکراتیک در آن سرزمین چند دهه سابقه دارد. تایوان نیز مانند هنگ‌کنگ، از نظر اقتصادی به مراتب پیشرفته‌تر از جمهوری خلق چین است.

مطالب مرتبط