توافق احزاب اسراییل برای برگزاری انتخابات زودرس

حق نشر عکس EPA

رهبران احزاب سیاسی در پارلمان اسراییل توافق کرده‌اند انتخابات پارلمانی این کشور در تاریخ ۱۷ مارس سال آینده میلادی (۲۶ اسفند) و دو سال قبل از موعد مقرر برگزار شود.

این تصمیم به دنبال اخراج دو وزیر کلیدی کابینه توسط بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، اتخاذ شده است.

نخست وزیر اسراییل، زیپی لیونی، وزیر دادگستری و یائیر لپید، وزیر دارایی را که از رهبران احزاب میانه هستند، متهم کرده است که درحال توطئه علیه وی هستند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در امور خاورمیانه می‌گوید دولت اسراییل درگیر نزاع‌های داخلی و در حال فرو پاشیدن است و آقای نتانیاهو با قماری تلاش دارد تا شاید بتواند ائتلاف جدیدی را این بار احتمالا با احزاب مذهبی به جای احزاب سکولار، شکل بدهد.

آقای لپید، رهبر حزب میانه "یش عتید" است که در انتخابات سال گذشته اسرائیل شگفتی آفرید و با کسب ۱۹ کرسی، دومین حزب بزرگ پارلمان اسرائیل یا کنست شد.

او و آقای نتانیاهو در مورد مجموعه‌ای از مسائل اقتصادی و سیاسی اختلاف نظر داشتند و دیروز دوشنبه اول دسامبر گزارش شد که مذاکرات آنها شکست خورده است.

خانم لیونی، رهبر حزب هاتنوا (جنبش) که از حزب کادیما منشعب شده است هم امروز (چهارشنبه) گفت که برای پایان دادن به عمر دولت "افراطی" آقای نتانیاهو، برگزاری یک انتخابات زودرس لازم است.

آقای نتانیاهو طبق قانون اسرائیل می‌تواند ائتلاف جدیدی از احزاب حاضر در کنست تشکیل دهد، اما اکثر چهره‌های اصلی احزاب دیگر معتقدند که انتخابات زودرس باید برگزار شود.

در پی اخراج رهبر حزب "یش عتید"، چهار وزیر دیگر کابینه که عضو این حزب هستند هم گفته‌اند که ممکن است از سمت‌های خود کناره‌گیری کنند.

مطالب مرتبط