سوگواری هزاران نفر در آلمان در پی مرگ دختر دانشجو

حق نشر عکس EPA

سوگواران فراوانی در آلمان، روز چهارشنبه ۳ دسامبر، گرد هم آمدند تا برای آخرین بار به دختر جوانی که در پی دفاع از دو دختر نوجوان در برابر مزاحمت چند پسر کشته شد، ادای احترام کنند.

توگچه البایراق، دانشجوی ترک‌تبار، دو هفته پیش، بیرون یکی از شعبه های مک دونالد نزدیک فرانکفورت با ضربه مشت یک پسر مزاحم به کما رفت و روز جمعه درگذشت.

در مراسم تشییع توگچه البایراق که درست پیش از جشن تولد ۲۳ سالگی درگذشت،‌ صدها نفر،‌ از جمله فرماندار ایالت هسن و سفیر ترکیه در آلمان، بیرون مسجدی محلی در وشترزباخ در ایالت هسن حضور داشتند.

در پی این حادثه که شامگاه ۱۵ نوامبر اتفاق افتاد،‌ یک پسر ۱۸ ساله بازداشت شده است.

به گفته شاهدان، در شب حادثه، توگچه البایراق صدای فریاد کمک دو دختر جوان را در دستشویی رستوران مک دونالد شنید و به کمکشان شتافت. این دو دختر مورد آزار تعدادی پسر جوان قرار گرفته بودند.

ویدئویی که دوربین مداربسته پارکینگ رستوران ضبط کرده نشان می دهد که پس از خروج توگچه از رستوران، پسرها به او حمله کردند و ضربه مشت یکی از آنها به سر توگچه، او را نقش زمین کرد.

توگچه دو هفته در کما بود و پس از تشخیص مرگ مغزی توسط پزشکان، پدر و مادرش سرانجام روز جمعه رضایت دادند که دستگاه‌هایی که او را زنده نگاه داشته بودند خاموش شود.

به گزارش دویچه وله، پس از مرگ توگچه، رئیس جمهور آلمان، یواخیم گاوک، به خانواده او تسلیت گفت و در نامه‌اش به آنها نوشت: "این زن جوان لایق احترام و سپاسگزاری ماست. او همیشه سرمشقی برای دیگران خواهد بود. او در جایی که دیگران دیده فروبستند، از خود شهامت مدنی‌ای مثال زدنی نشان داد."

بر اساس این گزارش، رئيس جمهور آلمان گفته است که دفتر او موضوع اعطای نشان لیاقت آلمان به توگچه را بررسی خواهد کرد.

حق نشر عکس Getty
حق نشر عکس EPA
حق نشر عکس Reuters
حق نشر عکس Getty
حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس Reuters