کری: حمله ایران به داعش تحولی 'مثبت' است

حق نشر عکس EPA
Image caption نخست وزیر عراق در کنار وزیر خارجه آمریکا در بروکسل

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید که هرچند ایران بخشی از ائتلاف کشورهای ضد گروه موسوم به 'دولت اسلامی' (داعش سابق) نیست، اما از حمله این کشور به داعش به عنوان تحولی 'مثبت' استقبال کرد.

آقای کری گفت که یک جنگنده ایرانی در حال حمله به مواضع داعش در شرق عراق مشاهده شده است.

او گفت:‌ "اگر ایران در برخی نقاط مشخص به داعش حمله می کند.... و این حملات تاثیرگذار است، در آن صورت تاثیر خالص آن مثبت است."

مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران اما روز چهارشنبه از تایید تا تکذیب خبر خودداری کرد:‌ "خبر همکاری های نظامی ما را با دیگر کشورها برای حمله به داعش تأیید نمی کنم، جمهوری اسلامی ایران همچنان در ارائه کمک ها به عراق در سطح مقررات بین المللی و ارائه مشورت ها به این کشور به فعالیت هایش در این زمینه ادامه می دهد."

پیش از این پنتاگون اعلام کرد شواهدی مبنی بر انجام عملیات هوایی توسط جنگنده اف ۴ ایرانی در شرق عراق وجود دارد. بیشتر بخوانید

جان کری، که ریاست نشست نمایندگان عالی‌رتبه ائتلاف ضدداعش در مقر ناتو، در بروکسل را بر عهده دارد، گفت حضور گسترده کشورهای مختلف در این نشست نشانگر عزمی مشترک برای شکست گروه 'دولت اسلامی' است.

او گفت تنوع کشورهای حاضر در ائتلاف به آن اعتبار می‌دهد. با این حال اضافه کرد: "یک کشور که امروز اینجا در بروکسل نیست، ایران است. اما ایران هم در جنگ [با داعش] درگیر است."

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، به همراه شماری از وزرای خارجه کشورهای عرب و اروپایی از جمله شرکت‌کنندگان این نشست هستند.

استراتژی نظامی لازم برای مقابله با 'دولت اسلامی' موضوع بحث آنها است. کشورهای عضو این ائتلاف همچنین در پی یافتن راهی هستند تا مانع از پیوستن پیکارجویان خارجی به نیروهای داعش شوند.

میان این کشورها همچنان اختلاف نظرهای جدی به چشم می‌خورد. به خصوص ترکیه، که از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، است، هنوز به آمریکا اجازه نداده از پایگاه‌های هوایی در خاک ترکیه برای حملات در عراق و سوریه استفاده کند.

از حدود چهار ماه پیش ائتلافی به رهبری آمریکا در سوریه و عراق حملات هوایی علیه شبه‌نظامیان افراط‌گرای داعش را آغاز کرده‌اند.

با وجود این حملات، این گروه همچنان بخش‌های وسیعی از خاک سوریه و عراق، از جمله شهرهایی مهم چون موصل را در اختیار دارد.

با اوج‌گیری تحرکات داعش بحث همکاری احتمالی ایران و آمریکا در مقابله با این گروه بالا گرفت و مقام‌هایی از دو طرف برای این کار ابراز تمایل کردند، هرچند بعدتر این موضوع از جانب دو طرف رد شد.

بعضی مقام های ایرانی به نقش سپاه در مقابله با داعش بالیده اند. آنها گفته اند که قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ۷۰ نفر از سربازان او به جنگجویان کرد عراقی کمک کردند تا مانع پیشروی داعش شوند.

سرتیپ امیرعلی حجازی، سرپرست واحد هوافضای سپاه پاسداران ایران اواخر سپتامبر در گفتگو با تلویزیون ایران گفت که آقای سلیمانی در جلوگیری از سقوط اربیل نقشی کلیدی ایفا کرد.

آقای حجازی گفته بود: "اگر به خاطر کمک ایران نبود، داعش کردستان (عراق)‌ را گرفته بود. سردار سلیمانی فقط با ۷۰ نفر مقابل داعش ایستاد و اجازه ورود آنها به اربیل را نداد."

حملات نیروهای تحت رهبری آمریکا در عراق و سوریه

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط