محی‌الدین کبیری: بیانیه فرهنگستان علوم تاجیکستان مغایر با قانون اساسی است

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption محی‌الدین کبیری گفت که بیانیه "ضدّنهضتی" گروهی از دانشمندان فرهنگستان علوم مغایر با قانون اساسی است

رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان بیانیه انتقادی گروهی از دانشمندان فرهنگستان علوم این کشور درباره این حزب را “مغایر با قانون اساسی و دور از مفکوره علمی” ارزیابی کرد.

محی‌الدین کبیری که روز چهارشنبه ۳ دسامبر در تالار مجلس نمایندگان تاجیکستان با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت در نظر است امروز شورای سیاسی حزب نهضت اسلامی این موضوع را بررسی و در مورد اقدام بعدی خود در این زمینه تصمیم گیرد.

همزمان، آقای کبیری تأکید کرد که او از تصمیم شکایت کردن علیه این گروه فرهنگستان علوم به دادگاه پشتبانی نمی‌کند، زیرا “به خاطر افراد تصادفی که از نام آکادمیسینها و دانشمندان این نهاد حرفهای مغایر به قانون اساسی و دور از مفکوره علمی را گفته‌اند، به دادگاه کشیدن فرهنگستان خوب نیست.”

در همین حال روز گذشته گروهی از کارمندان مرکز آموزش روندهای معاصر و آینده‌نگری علمی فرهنگستان علوم تاجیکستان ضمن یک بیانیه مسئولیت پخش مطالب انتقادی درباره حزب نهضت اسلامی تاجیکستان را به عهده گرفته و این حزب را برای جامعه این کشور خطرآفرین خواندند.

در این بیانیه حزب نهضت اسلامی تاجیکستان با جنبش طالبان افغانستان و دولت اسلامی در عراق و سوریه در یک سطح قرار داده شده و نویسندگان این بیانیه خواستار "از بین بردن" این حزب شده‌اند.

در بیانیه آمده است: "این حزب باید خیلی زودتر از فضای سیاسی تاجیکستان و جامعه تاجیک برکنار (کنار گذاشته) می‌شد، اما با شعار آزادی آنارشیستانه و بی‌سر و سامان دموکراتیگونه باقی مانده است. اما جامعه تاجیک باید تصمیم گیرد که چنین چهره‌های افراطگرا و توطئه‌انگیز را هر چه زودتر از فضای سیاسی بیرون سازد، زیرا با حزب نهضت اسلامی ملت تاجیک در آینده نمی‌تواند، یک قدم به پیش رود.”

همچنین، این گروه دانشمندان حزب را در “فضاسازی غیرملی، غیردنیوی و غیرعلمی” متهم کرده و گفته‌اند، آماده هستند برای این حرفهای خود در دادگاه پاسخ گویند.

در همین حال، سهراب شریف‌اف، رئیس پیشین مرکز مطالعات استراتژیک تاجیکستان و نماینده پارلمان، ادعای گروهی از کارمندان مرکز آموزش روندهای معاصر و آینده‌نگری علمی فرهنگستان علوم تاجیکستان مبنی بر خطرافرین بودن حزب نهضت اسلامی برای جامعه این کشور را بی‌پایه خواند.

آقای شریف‌اف گفت که این حزب، حزب قانونی در تاجیکستان بوده، در چارچوب قانون اساسی و قوانین این کشور فعالیت خود را پیش می‌برد. مسئله بستن حزب به خود اعضای آن وابسته است که در چارچوب آیین‌نامه حزب انجام خواهد شد.

او گفت: “عادتا دانشمندان در جهان مفهومات قرار داشته و بینش آنها از واقعیت و حیات دور است. آنها در مفکوره نظریه‌ای زندگی کرده و بعضا تخیلات را واقعیت می‌پندارند. این خواست و آرزوی آنهاست. اما واقعیت دیگر است. تصمیم را در این زمینه نهادهای دیگر می‌گیرند که فعالیت احزاب را در دایره قوانین این کشور نظارت می‌کنند.”

ضمنا، مقامات حزب نهضت اسلامی تاجیکستان گفتند، با وجود فشارها بالای این حزب کارهای تدارکاتی برای شرکت حزب نهضت اسلامی در انتخابات پارلمانی سال آینده این کشور آغاز شده است.

همزمان، این مقامات گفتند، با وجود مراجعت این حزب به شهرداری دوشنبه و رئیس جمهوری تاجیکستان مسئله جدا کردن بنا برای برگزاری انجمن این حزب حل نشده و هم اکنون حزب نهضت درصدد است، همایش قبل از انتخاباتی خود را در ستاد حزب برگزار کند.

مطالب مرتبط