چین استفاده از اعضای بدن اعدامی‌ها در پیوند عضو را متوقف کرد

زندانیان چینی حق نشر عکس
Image caption دو سوم اندام مورد استفاده در جراحیهای پیوند در این کشور از طریق زندانیان فراهم می‌شده است.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های دولتی، مقامات چین قول داده‌اند تا بهره‌برداری از اندام و اعضای زندانیان اعدام شده با هدف استفاده آنها در پیوند عضو را از اول ژانویه متوقف کند.

چین سال ها است که می گوید این اقدام جنجال بر انگیز را خاتمه خواهد داد. پیش از این مقامات چین وعده داده بودند این کار را در ماه نوامبر سال گذشته متوقف می کنند.

زندانیانی که محکوم به اعدام شده اند به مدت طولانی به عنوان یک منبع کلیدی برای پیوند اندام مورد استفاده قرار گرفته اند.

چین به دلیل استفاده بدون رضایت اعضای این دسته از زندانیان مورد انتقاد قرار داشته است، اما همواره با به چالش کشیدن باورهای محلی تلاش کرده است مردم را تشویق به اهدای اندام برای پیوند کند.

بر اساس محاسبات قبلی رسانه های دولتی، دو سوم اندام مورد استفاده در جراحیهای پیوند در این کشور از طریق زندانیان فراهم می‌شده است.

پیشتر چین خبرها درباره استفاده از اندام زندانیان را رد می کرد و فقط چند سال پیش این عمل را تایید کرد.

چین در هر سال نسبت به مجموع کشورهای دیگر دنیا شمار بیشتر افراد را محکوم به اعدام می کند. بر اساس گزارش سازمان "دوی هوا"، یک سازمان دفاع از حقوق زندانیان در سان فرانسیسکو سال ۲۰۱۳ در چین ۲۴۰۰ نفر محکوم به اعدام شده اند.

رسانه های دولتی روز سه شنبه گزارش دادند که هوانگ جیفو، رئیس کمیته اهدای اندام کشور گفته است از اول ژانویه ۲۰۱۵ تنها اندام اهدا شده توسط شهروندان در جراحی پیوند اعضا استفاده خواهد شد.

بر مبنای این گزارش ها تا کنون ۳۸ مرکز جراحی پیوند در سراسر کشور، از جمله در شهرهای پکن، گوانگدنگ و ژیجیانگ، استفاده از اندام زندانیان را قطع کرده اند.

دکتر هوانگ گفته است همه ساله در چین حدود ۳۰ هزار نفر نیاز به انجام جراحی برای پیوند اندام دارند، و همه ساله تنها ۱۰ هزار از این نوع جراحی صورت می گیرد.

با میزان اهدای تنها ۰،۶ در هر یک میلیون نفر، چین یکی از پائین‌ترین سطح اهدای اندام را در جهان دارد. دکتر هوانگ چین را با اسپانیا قیاس کرده که دارای میزان ۳۷ در هر یک میلیون نفر است.

رسانه های دولتی از او نقل قول کرده اند که گفته است: "علاوه بر باورهای سنتی، یکی از موانع عمده در توسعه صنعت اهدای عضو کشور این است که مردم نگران هستند که آیا اهدای عضو عادلانه، درست و شفاف خواهد بود."

دکتر هوانگ که زمانی معاون نخست وزیر در امور بهداشت بود، سال گذشته قول داده بود که تا پایان سال ۲۰۱۳ به استفاده اندام زندانیان پایان خواهد داد.

ویلیام نی از سازمان عفو بین‌الملل به بی‌بی‌سی گفته است توقف استفاده از اندام زندانیان "یک گام مثبت و رو به جلو در وضعیت حقوق بشر در چین" خواهد بود هر چند برخی از چالشها باقی می‌ماند.

او افزود: "چیزی که ارزشمند خواهد بود باید نه تنها مشاهده کرد که سیستم جدید اهدای اندام تا کدام حد موثر خواهد بود، بلکه این امر هم مهم است که در مسائل تعداد افراد محکوم به اعدام، شمار اعدام های که هر سال انجام می شود و این اعدام ها چه گونه اجرا می شوند، دولت کاملا شفاف شود."

مطالب مرتبط