القاعده 'گروگان آمریکایی' را تهدید به مرگ کرد

حق نشر عکس d
Image caption گروگان‌ها در نقطه‌ای دوردست و خارج از محدوده عملیاتی نیروهای یمنی تحت اسارت بودند

پیکارجویان شبکه القاعده در یمن با انتشار یک ویدیو ادعا کرده اند که لوک سامرز، خبرنگار آمریکایی، زاده بریتانیا را تحت اسارت خود دارند.

در این ویدیو مردی که خود را لوک سامرز معرفی می کند می گوید که در خطر است و عاجزانه تقاضای کمک می کند.

این ویدیو همچنین نشان می دهد که یکی از اعضای شبکه القاعده آقای سامرز را تهدید می کند.

این عضو شبکه القاعده بدون آنکه تقاضای مشخصی را مطرح کند می گوید در صورتی که به تقاضای او عمل نشود آقای سامرز را خواهد کشت.

آقای سامرز در سپتامبر ۲۰۱۳ در یمن ربوده شد. او برای خبرگزاری های محلی کار می کرد و گزارش ها و عکس های او از طریق رسانه های بین المللی از جمله وبسایت بی‌بی‌سی پخش می شد.

نیروهای یمنی با حمایت نیروهای آمریکایی در ۲۵ نوامبر سال جاری، شش یمنی یک سعودی و یک اتیوپیایی را طی عملیاتی ویژه در استان حضرموت یمن نجات دادند. طبق گزارش ها ۷ پیکارجو طی این عملیات کشته شدند.

اما به گفته مقامات یمنی و آمریکایی، یک بریتانیایی، یک آمریکایی و یک تبعه آفریقای جنوبی دو روز پیش از انجام عملیات به مکانی دیگر منتقل شدند.

به گفته این مقامات احتمال آن وجود دارد که آقای سامرز یکی از همین سه نفر باشد.

آمریکا پیکارجویان القاعده در شبه جزیره عرب را یکی از خطرناک ترین شاخه‌های این شبکه تلقی می کند.

شاخه القاعده مستقر درشبه جزیره عربستان سعودی، در ژانویه سال ۲۰۰۹ و در پی ادغام دو شبکه منطقه‌ای پیکارجویان که وابسته به شبکه بین المللی پیکارجویان اسلامگرا در یمن و عربستان سعودی بودند، ایجاد شد.

این گروه که هدفش سرنگون کردن رژیم پادشاهی عربستان سعودی و دولت یمن و تاسیس خلافت اسلامی است، سوگند خورده که به تاسیسات نفتی، خارجیان و نیروهای امنیتی همچنان حمله کند.